fbpx   .  

Ukrayna, Binlerce Kişinin İmzaladığı Dilekçenin Ardından Eşcinsel Evliliği Yasallaştırmayı Değerlendirecek

Ukrayna, ülkeyi eşcinsel evliliği yasallaştırmaya çağıran bir dilekçenin 28,000’den fazla kez imzalanmasının ardından eşcinsel evliliği yasallaştırmayı değerlendirecek.

Kampanya, mevcut başkan vekili Volodymyr Zelensky’nin dikkate alması için gereken 25,000 eşiğini aştığı için Başkana yanıt vermesi için 10 gün tanıyor.

 

Ukrayna’da eşcinsellik yasadışı olmasa da eşcinsel evlilikler ve medeni birliktelikler tanınmıyor.

 

Bu da ortak mülk sahipliği de dahil olmak üzere bazı hakların eşcinsel çiftler için erişilebilir olmadığı anlamına geliyor.

Bu durum aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ordudaki LGBTİ+ bireyler için de sorunlara yol açtı, zira eşcinsel partnerler savaşta ölmeleri halinde eşlerinin cenazesini alamıyorlar.

BBC’ye konuşan Kyiv Pride medya iletişim müdürü Oksana Solonska şunları söyledi: “LGBTİ bireylerin partnerlerini görme, morgdan cesetlerini alma ve gerekirse tazminat talep etme hakkına sahip olmaları önemlidir.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Tüm evli çiftler bu haklara sahiptir. Eşcinsel evliliğin yasallaşmasını ve böylece insanların birbirlerine bakabilmelerini umuyoruz.”

Dilekçenin Cumhurbaşkanlığı tarafından değerlendirilmesi herhangi bir yasa değişikliğini garanti etmiyor ve Zelensky’nin eşcinsel evliliğin yasallaşması için baskı yapıp yapmayacağı belli değil.

Ukrayna’da 2015 yılında ayrımcılık karşıtı bir yasa yürürlüğe girmiş olsa da pek çok LGBTİ+ birey ülkede hala hoşgörüsüzlükle karşı karşıya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.