Yeni Bir Araştırmaya Göre, Eurovision İzlemek Sizi Daha Mutlu Yapabilir!

 Yeni Bir Araştırmaya Göre, Eurovision İzlemek Sizi Daha Mutlu Yapabilir!
Digiqole ad

Yeni bir araştırma, Eurovision Şarkı Yarışması’nı izlemenin sizi daha mutlu yapabileceğini iddia etti. Yılda bir düzenlenen yarışma dün gerçekleşti ve Imperial College London’dan araştırmacılar, ülkeleri yarışmada iyi bir sonuç alan insanların hayatları hakkında daha iyi hissedeceğini keşfetti.

33 Avrupa ülkesinden 160.000 katılımcıyla yapılan ankette insanlara hayatlarından ne kadar memnun oldukları soruldu. Verilen cevaplar insanların yarışmada ülkelerinin ne kadar başarılı olduğuna veya katılıp katılmadıklarına göre karşılaştırıldı.

2009 ve 2015 arasında toplanan veriler, insanların ülkelerinin Eurovision’da atladığı her 10 pozisyonda %4 daha fazla mutlu olma ihtimali olduğunu ortaya koydu.

Ayrıca yarışmaya katılan ülkelerde yaşayan insanların, katılmayan ülkelerde yaşayanlara oranla mutlu olma olasılığının %13 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Ancak yarışmayı kazanmak, daha fazla tatmin yaşamak anlamına gelmiyor.

Araştırmayı yürüten araştırmacılardan Dr. Filippos Flippidis şöyle konuştu:

“Bu buluş departmanımızda dönen şaka dolu bir konuşmadan doğdu. Günlük işimiz kamusal politikaların, çevresel faktörlerin ve ekonomik şartların insanların hayat tarzını ve sağlığını nasıl etkilediği üzerinde çalışmak. Departmanımızda birçok farklı ülkeden insanlar çalışıyor ve Eurovision Şarkı Yarışması’nın olduğu bir zaman, yarışmanın bir ülkenin ulusal sağlığını etkileyip etkilemeyeceğini tartıştık. İyice araştırdık ve arada bir bağlantı olabileceğini gördüğümüze şaşırdık.”

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin