.  

Yeni Bir Araştırmaya Göre, Evlilik Eşitliği LGBT’lere Daha Fazla Mutluluk ve Huzur Getiriyor

Williams Institute tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, evlilik eşitliği Amerika Birleşik Devletleri’nde kabul edildiği zamandan beri LGBT bireyler daha mutlu ve hayatlarından daha memnun.

Araştırmacılar, Yüce Mahkeme’nin evlilik eşitliğini yasal hale getirmesinden sonra ABD’de yaşayan LGBT’lerin daha memnun ve huzurlu olduğunu ortaya çıkardı.

 

 

Andrew Flores, Williams Institute’ta bir akademisyeni ziyaret etti. Hakimlerin kararının LGBT’lerin huzurunu sağladığını ve refah seviyesinin yükseldiğini söyledi.

“Karar, toplum içerisinde LGBT’lerin damgalanmasının az da olsa önüne geçti.  Alınan kararla LGBT’lerin ve LGBT olmayanların hayatlarında istatistiksel olarak önemli gelişmeler olmuştur.”

Araştırmacılar çalışmalarında, “Gallup Daily Tracking Well-Being Index Survey” isimli bir anketten faydalandı. Anket, Yargıtay’ın evlilik eşitliğini yasallaştırmadan önce LGBT’lerin diğer Amerikalılara oranla daha mutsuz olduğunu ortaya çıkardı. Aynı zamanda LGBT’ler, diğer ABD varandaşlarına oranla daha az memnun yaşıyordu. Fakat bu oranlar, alınan karardan sonra hemen değişmeye başladı.

Obergefell kararından önce LGBT’lerin, LGBT olmayan diğer yetişkinlere kıyasla %84’ü mutlu hissediyordu. Daha sonrasında bu oran %87’ye çıktı.

Karardan önce yetişkin LGBT’lerin sadece %58’i hayatlarından memnunken, alınan kararla birlikte bu oran %62’ye çıktı.

Aynı zamanda bir süre önce yapılan bir araştırma, evlilik eşitliğinin ABD ekonomisine büyük oranda katkısı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bu da LGBT kampanyacıları için önemli bir mesaj niteliğinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.