fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre Feminenlikle İlgili Bir Sorunu Olmayan Erkekler Daha Az Homofobik

Trends in Psychology dergisinde yer alan yeni bir araştırmaya göre, efeminelik konusunda olumsuz hisler besleyen kuir erkekler, içselleştirilmiş homofobiden daha fazla muzdarip. İlk olarak Temmuz 2020’de yayınlanan çalışma, cinsiyet ve cinsellik hakkındaki algıların ne kadar iç içe olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmanın ortak yazarlarından biri olan Mozer de M. Ramos,

 

“En büyük sürprizler içselleştirilmiş homofobi ve efeminelik karşıtlığı arasındaki ilişkinin yoğunluğuyla ilgiliydi” dedi. 

Ramos, Angelo B. Costa ve Elder Cerqueira-Santos tarafından yazılan çalışma, yaklaşık 2.123 Brezilyalı erkeğe anket yaptı. Hepsi 18 yaşın üzerindeydi, kendilerini gay veya biseksüel olarak tanımlıyorlardı ve iki gruba ayrıldılar: kendilerini çoğunlukla maskülen görenler ve kendilerini esas olarak feminen olarak görenler. Daha sonra üç alt gruba ayrıldılar: daha feminen olmak isteyenler, daha az feminen olmak isteyenler ve oldukları gibi mutlu olanlar. 

Katılımcıların% 80’i gay, % 17’si biseksüel ve % 2.7’si diğer erkeklerle seks yapmış olmalarına rağmen kendilerini gay veya biseksüel olarak görmeyen erkeklerdi. Bu arada, % 25’i kendilerini feminen ve %75’i maskülen olarak tanımladı. Kabaca yarısı beyaz ve yarısı siyahtı ve yaklaşık % 4’ü “diğer” olarak tanımlandı. 

Anket, efeminelik, içselleştirilmiş homofobi ve açılma konusundaki olumsuz tutumları değerlendirdi ve efemineliğe yönelik olumsuz tutumların utanç, kendinden nefret ve başkalarına karşı düşmanlığa neden olabileceğini, içselleştirilmiş homofobinin anksiyete, depresyon ve düşük özsaygı gibi ruh sağlığı sorunlarına neden olabileceğini buldu. Costa’ya göre içselleştirilmiş homofobi aynı zamanda “cinsiyetçilik, kadınlar ve feminenliğe karşı önyargı” ile birlikte geliyor. 

Özetle, daha maskülen olmak isteyen erkekler, efeminenliğe karşı en olumsuz tutumlara sahipti ve feminen erkeklerden 10 puan daha yüksek aldı. İçselleştirilmiş homofobiyi ölçen bir ölçekte, neredeyse 3,5 puan daha yüksek aldılar. 

Ramos, “Efemineliklerinden rahatsız olanlar ve daha maskülen olmak veya görünmek isteyenler (kendilerini kamuya açık bir şekilde anti-feminen olarak tanımlasalar bile) aynı zamanda daha yüksek içselleştirilmiş homofobi oranlarına sahip olma eğilimindeler,” dedi. “Buradaki mesele bireysel zevk veya davranış değil, sosyal olarak nasıl inşa edildiği. Ve bu veriler bize efemineliğin reddinin aslında gay kimliğin reddiyle nasıl bağlantılı olduğuna dair bir ipucu veriyor. ” 

Costa, feminenliğe karşı en kötü tavırları barındıran erkeklerin aynı zamanda “en kötü ruh sağlığı sonuçlarına” sahip olduğunu da söyledi. 

Costa, araştırmanın bir başka önemli çıkarımının da içselleştirilmiş homofobinin, kişinin cinsel yönelimini reddetmekten daha fazlası olarak düşünülebileceği olduğunu ekledi.  

İyi haber: Kendimizi eğiterek ve daha bilinçli hale gelerek içselleştirilmiş homofobiyi önleyebiliriz. 

Ramos, “Herkes bu normları bir dereceye kadar içselleştiriyor, ancak sürecin farkında olmak bu içeriği daha iyi” çiğnememize “ve böylece bize zarar vermeden” sindirebilmemize “neden oluyor” dedi. “Böylece, angaje olacağımız inançları ve tutumları seçiyoruz.” 

Yazarlar, araştırmanın yalnızca Brezilyalı erkeklere baktığı için bazı kör noktalar içerdiğini ve cinsiyetle ilgili tutumların kültürler ve etnik kökenler arasında farklılık gösterebileceğini belirtiyorlar. Costa, Latin Amerika’da ve özellikle Brezilya’da, “önyargıyı ifade edenlerin bakış açısından, cinsiyetle ilgili sosyal normların cinsellikle ilgili normlarla örtüşmesi çok yaygın” dedi. 

Costa, LGBTİ+ topluluğunun cinsellik konusundaki önyargıyı azaltmada “harika bir iş” yaptığını iddia ederken, henüz genellikle medya tüketimi yoluyla “somutlaştırılan’ maskülenliğe aşırı değer veren ve feminen olarak görülenleri değersizleştiren cinsiyet “hiyerarşileri” ile mücadele etmediğini söyledi.”. 

Ancak Ramos’a göre, sadece kuir insanların değil, herkesin içselleştirilmiş homofobiyi azaltmada rol oynaması gerekiyor. 

“Klinik olarak neler yapılabileceğine dair bazı girişimler ve ipuçları var, ancak sosyal olarak zorluk toplumu değiştirmek” dedi. “Azınlık grubu içinde hiyerarşileri yeniden üreterek bunu yapmanın mümkün olmadığını hatırlayarak, daha az homofobik bir toplum yaratmak önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.