.  

2020’nin Tamamen Korkunç Olmadığını Kanıtlayan 10 Büyük LGBTİ+ Zaferi

Kendinizi 2020’ye dönüp bakmaya zorlayabilirseniz, bu yılı tamamen korkunç olarak düşünmemek çok zor.

Bir kıtanın tamamen yanmasıyla ve yaklaşan bir Üçüncü Dünya Savaşı ile başlayan bir yılın daha da kötüye gidebileceğini düşünmek inanılmaz, ama hey, işte buradayız.

 

Kuzey İrlanda, İsviçre ve Kosta Rika’da evlilik eşitliği yasallaştı.

 

Kuzey İrlanda, İsviçre ve Kosta Rika, eşcinsel çiftlerin yasal olarak evlenebileceği ülkeler listesine katılırken 2020’de aşk kazanmaya devam etti.

Uluslararası Af Örgütü Kuzey İrlanda direktörü Patrick Corrigan, Ekim ayında yapılan bir yasa değişikliğinin “Kuzey İrlanda’ya evlilik eşitliğini getirmede yapbozun son parçası” olarak kutlandığını ifade ederek, “Büyük bir kutlama günü” dedi.

“Yasayı değiştirmek için mücadele ettik, böylece tüm çiftleri ve tüm aileleri eşit bir şekilde besledik ve şimdi bunu başardık- önce resmi evlilik, sonra dini evlilik ve şimdi de medeni birliktelik dönüşümü ile.”

Dönüşüm terapisine karşı hareket hız kazandı.

Dünyanın her yerinde artan sayıda eyalet ve ülke, reşit olmayanlar için veya tamamen sözde dönüşüm terapisine karşı yasaklar getirdi.

Almanya ve Meksika, reşit olmayanlar için “işkenceyi” yasaklarken, Arnavutluk tam bir yasak uyguladı.

Ve sadece bu ay, yüzlerce dini lider “cinselliklerinden, cinsiyet ifadelerinden ve cinsiyet kimliklerinden bağımsız olarak herkesin onurunu onaylama ve kutlama” çağrısıyla dünya çapında yasaklanması için yapılan çağrılarına katıldı.

İngiltere ilk panseksüel milletvekilini seçti.

Liberal Demokrat Milletvekili Layla Moran, PinkNews ile 2020’nin başında yaptığı bir röportajda panseksüel olarak açıldı ve bunu halka açık olarak yapan ilk İngiliz parlamenter oldu.

“Bana göre panseksüellik aşık olduğun kişinin fiziksel özelliklerinin öneminin olmaması, bunun kişinin kendisiyle ilgili olması demek” dedi.

“Erkek veya kadın olup olmadıkları ya da cinsiyet kalıplarına uymamaları, eşcinsel olarak tanımlanıp tanımlanmamaları önemli değil. Sonuçta, bunların hepsi önemli olmayan şeyler – önemli olan kişi ve sizin o kişiyi sevmeniz. “

Gabon ve Butan eşcinselliği suç olmaktan çıkardı.

Orta Afrika’daki Gabon ve Güney Asya’daki Butan ülkeleri, LGBTİ+ topluluklarının yaşamlarını değiştirecek iki önemli karar alarak eşcinselliği suç olmaktan çıkarmak için harekete geçti.

Gabon devlet başkanının eşi Sylvia Ondimba, tasarıyı kutlarken, “Parlamento, vatandaşları için temel bir insan hakkını geri getiriyor: kınamadan, özgürce sevmek” dedi.

“Cumhuriyet, herkesin mahremiyetine saygıyı savunur ve duyguların ötesinde tek ve bölünmez kalır. Şerefe evet, nefrete hayır. “

Tarihi Yüksek Mahkeme VII kararı.

Bir başka büyük LGBTİ+ zaferi, ABD Yüksek Mahkemesinin LGBTİ+ kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri nedeniyle ayrımcılıktan korunma hakkına sahip olduğuna karar verdiği Haziran ayında geldi.

Karar, Başlık VII olarak bilinen cinsiyete dayalı istihdam ayrımcılığını 50 eyaletteki LGBTİ+ kişilere genişletiyor- Kongre’de Cumhuriyetçiler tarafından durdurulduktan sonra eşitlik için ileriye doğru büyük bir sıçrama.

Oscar’lar bir LGBTİ+ temsil kotası getirdi.

Eylül ayında, Akademi Ödüllerini dağıtan kurum, 2024’ten itibaren en iyi film Oscar’ı kazanmayı hak eden filmlerin LGBTİ+ temsilini içeren bir dizi kamera önü ve arkası dahiliyet kotasını karşılaması gerektiğini duyurdu.

Yeni standartlar, en etkili ödül törenlerinden birinden, uzun süredir fazla heteroseksüel, beyaz ve erkek olmakla eleştirilen bir kurumu değiştirme arzusunu işaret ediyor.

Donald Trump, ABD seçimlerinde mağlup oldu.

2020’nin en büyük zaferi inkar edilemez bir şekilde Joe Biden ve Kamala Harris’e aitti – onu yakından takip eden Amerika’nın LGBTİ+ topluluğu, yakında sürekli olarak haklarını kaybetmek yerine hakları için savaşacak bir başkana sahip olacak.

Biden’ın başkanlığı, ilk 100 gününde geçirmeye söz verdiği Eşitlik Yasası’ndan başlayarak, kuir Amerikalılar için çok ihtiyaç duyulan bir barış anı getirecek. Bu, Trump’ın tüm zehrinin panzehri olmayacak, ama kesinlikle bir başlangıç.

Bir LGBTİ+ gökkuşağı dalgası seçimi kazandı.

ABD seçimlerinde bu yıl sandıkta yaklaşık 600 açık eşcinsel aday vardı ve bu, sıradan Amerikalılar arasında kuir insanlara daha güçlü desteği yansıtan rekor bir rakam.

ABD tarihindeki ilk non-binary yasa yapıcı olan Oklahoma’dan Mauree Turner da dahil olmak üzere düzinelerce yeni LGBTİ+ adayı yarışlarını kazandı.

Elliot Page transseksüel açıldı.

Hollywood’un birinci sınıf oyuncularından Elliot Page, kariyerinin zirvesinde trans olarak açıldığında her yerdeki translar inanılmaz bir rol model kazandılar.

Page bunu, trans, non-binary ve cinsiyet kalıplarına ygun olmayan insanlara karşı küresel ayrımcılığa ışık tutan bir sevgi ve meydan okuma mesajıyla yaptı.

“Otantik halimi sürdürmek için nihayet kim olduğumu sevmenin ne kadar olağanüstü hissettirdiğini ifade edemem,” diye yazdı.

Birleşik Krallık, eşcinsel ve biseksüel erkeklerin kan bağışı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı.

Birleşik Krallık sonunda cinsel olarak aktif eşcinsel ve biseksüel erkeklerden kan bağışı üzerindeki eski kısıtlamalarını gözden geçirdi ve tek eşli iseler bağış yapmalarına izin verdi.

Daha önceleri, yalnızca üç ay cinsel ilişkiye girmezlerse bağış yapabiliyorlardı; LGBTİ+ savunucularının uzun süredir savunduğu erteleme dönemi gereksiz, ayrımcı ve olumsuz basmakalıpları pekiştiriyordu.

Yeni kurallar, hem ülkenin kan tedarikinin geleceğini koruyor hem de bağışları modern çağa uygun hale getiriyor – her açıdan harika bir haber.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.