Birleşmiş Milletler’de Pakistan’ı Temsil Eden Trans Kadın Tarih Yazdı!

 Birleşmiş Milletler’de Pakistan’ı Temsil Eden Trans Kadın Tarih Yazdı!
Digiqole ad

Pakistanlı bir kadın, Cenevre’de kadına yönelik şiddet konulu Birleşmiş Devletler kongresine katılan ilk trans kadın oldu.

Pakistan’da İnsan Hakları Müdürlüğü’nde çalışan Aisha Mughal, Birleşmiş Milletler’de ‘Kadınlara Yönelik Yapılan Her Tür Ayrımcılıkları Giderme Kongre’sindeki (CEDAW) delegelerden biriydi.

Delegeler grubu, ülkenin İnsan Hakları Müdürlüğü tarafından ayarlanmıştı ve aynı zamanda Pakistan’ın Birleşmiş Milletler CEDAW raporunun incelemesini tamamlamıştı.

Trans hakları uzmanı Aisha Mughal, Pakistan’ı böylesine ilerlemiş olması sebebiyle kutladı. Kongreden sonra Mughal, Twitter üzerinden ülkesine kendisine bu kongrede yer alma fırsatını verdiği için minnettarlığını dile getirdi;

”Patronumun bana inandığı ve Birleşmiş Miletler CEDAW’da Pakistan hükümetinin bir parçası olmama izin verdiği için çok teşekkürler. Pakistan hükümetinin trans bireyler için önemli adımlar attığının farkındayım ve bunun için minnettarım.”

SAMAA TV ile röportajında ise Mughal;

“Birçok trans kadın bu tarz kongrelere ve toplantılara katıldı ancak sivil toplumu temsil etmekten öteye gidemediler. Bu, bir trans bireyin bir hükümet kongresinde yer aldığı ilk seferdi.” Dedi.

Mughal, ülkesinin trans hakları bakımından ilerlemesinden bahsederek;

“Pakistan dünyaya önemli bir örnek haline geldi.” Dedi.

Ayrıca Pakistan, geçtiğimiz haftalarda trans bireylere verilecek ücretsiz sağlık hizmetini duyurmuştu.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

67 Paylaşımlar
Paylaş67
Tweetle
Paylaş
Pin