Mahkemeyle Verdiği Savaşı Kazanan Trans Kadın Cinsiyetini Yasal Olarak Kabul Ettirdi!

 Mahkemeyle Verdiği Savaşı Kazanan Trans Kadın Cinsiyetini Yasal Olarak Kabul Ettirdi!
Digiqole ad

Güney Afrika ülkesi Botsvana’da yaşayan trans bir kadın, cinsiyetinin yasal olarak tanınmasına hak kazandı.

Tshepo Ricki Kgositau, Botswana hükümetiyle savaşıyordu. Kimlik belgesindeki cinsiyet kısmını kadına çevirmeyi reddetmişlerdi.

Kgositau, trans kişilerin haklarını savunan Güney Afrika örgütü Gender Dynamics’in yönetici müdürü.

Mahkeme, hükümete 12 Aralık Salı günü alınan kararla, Kgositau’nun yasal cinsiyetini değiştirmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Hakim Dambe şunları aktardı;

“Ulusal Kayıt Müdürü, bu mahkeme kararının üzerinden 21 gün içinde kendisini bir kadın olarak tanımlayan yeni bir Kimlik Kartı verilmesine karar verdi.”

Kgositau, gençliğinden beri kadın olarak yaşadığı için cinsiyetinin yasal olarak değiştirilmesi gerektiğini savunuyordu. Kimlik belgesindeki yanlış cinsiyet duygusal sıkıntıya neden oldu ve istismar ve şiddete karşı savunmasızlığını artırdı.

Kgositau’nun annesi, kardeşleri ve akrabaları destekleyici deliller sundu ve her zaman onu kucakladı ve onu bir kadın olarak sevdi.

Başvuru, ayrıca doğuştan gelen toplumsal cinsiyet kimliğini açıklayan psikolojik ve tıbbi kanıtlara sahipti ve erken yaştan beri Kgositau her zaman kadın idi.

LGBT’ler bunu büyük bir zafer olarak görüyor.

Botsvana Yüksek Mahkemesi hükümete, Ekim ayında trans bir erkeğin kimlik kartında cinsiyet işaretinin düzeltilmesini emretmişti. Bu değişiklik, anayasal haklarına saygı göstermek içindi.

Hakim Godfrey Nthomiwa bu kararı verdi.

Hükümet, davacının haysiyet, gizlilik, ifade özgürlüğü, eşitlik ve ayrımcılıktan, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele özgürlüğünden kaynaklanan hakları ihlal ettiğini söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin