fbpx   .  

Engel Tanımayan Trans Kadın: Munroe Bergdorf

İngiliz trans kadın Munroe Bergdorf, moda ve kozmetik modelliği için biçilmiş kaftan. L’Oreal’in ses getiren 2017 tanıtımı boyunca reklam yüzü olarak da yer alan Bergdorf, aynı zamanda oldukça açık sözlü. O kadar ki, ırk konusunda yaptığı açıklamalar nedeniyle L’Oreal’deki görevine son verildi.

“Olduğum kişi olduğum için utanıyordum.”

Büyüdüğü dönemde okulundaki tek siyahi genç olan Bergdorf, o günleri anlatırken şu ifadeleri kullanıyor: “Erkek gibi hissetmedim hiç bir zaman. Fakat erkek gibi davranmayı çok iyi biliyordum.”

 

Şimdi 31 yaşında olan model, gençlik çağında travmaya sebep olabilecek derecede ırkçılık ve ayrımcılığa maruz kaldığını söylüyor. “Kimse kuir bir çocukla arkadaş olmak istemiyordu” diyor ve devam ediyor: “Okulda bayağı bir zorbalık gördüm. Gittikçe içime kapandım. Daha kendini tam anlamı ile tanımıyorsun bile, ne söyleyeceğini bilmiyorsun, ve karşındaki zorba bunun farkında. ‘Böylesin, şöylesin’ diye üstüne geliyorlar.”

 

Durumdan duyduğu rahatsızlık içine kapanmasına yol açmış olsa da, bu durumu lehine çevirmeyi bilmiş Bergdorf. Kimseye bağımlı olmayan karakteri, kendisini daha iyi tanıması için zemin oluşturmuş ve idol kabul ettiği isimlerin ardından modellik yapmak özgüvenini gün geçtikçe yükseltmiş. “Alışılagelmiş cinsiyet kalıplarının dışında olduğumu gün geçtikçe daha iyi farkediyordum ve zaman içinde kendimi androjen olarak tanımladığımda daha rahat olduğumu farkettim.”

24 yaşına geldiğinde tecavüze uğrayan Bergdorf, o zamanları “Travma sonrası kaygı bozukluğu yaşıyordum. Olay anına dönüp duruyordum. Kim olduğu bulunamadı. Fakat olayın şokunu atlatmaya başladıkça beni anlayabileceğini düşündüğüm insanlarla konuştum. Özellikle de siyahi trans kadınlar ile.”

Siyahi bir trans kadının ortalama ömrünün 35 yıl olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Bunun sebebi büyük ölçüde şiddet. İstatistiki olarak konuşmak gerekirse, 4 yıllık ömrüm kaldı. Bu istatistik beni çileden çıkarıyor. Fakat bir yandan da benle aynı durumda olan diğer insanlar için bir şeyler yapma yönünde itici bir güç yaratıyor.”

Bergdorf, bugün farkındalık yaratma adına çalışmalarına devam ediyor. Özellikle trans gençliğe odaklanıyor. Yakın zamanda ise yayına giren “What Makes a Woman?” isimli belgeselinde, izleyicilere neyin ne olduğunu tüm çıplaklığı ile göstermeye çalışıyor.

5 ay kadar önce yüz operasyonu geçiren Bergdorf, hala yüzüne alışmaya çalıştığını itiraf ediyor.

“Dönüşüm süreci medyada yansıtıldığı gibi tatsız ve zorlayıcı bir süreç olacak diye bir şey yok. Mesele kimlik meselesi. Zaten uzun süredir hissediyor olduğun şekile kavuşuyorsun sadece”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.