fbpx   .  

Hindistan’da Translara Ücretsiz Eğitim Verecek Yeni Bir Okul Açıldı

Hindistan’da yeni bir okul, ülkenin transseksüel topluluğunun üyelerine ücretsiz eğitim sağlayacak.

Kar amacı gütmeyen kuruluş Shri Mahashakti Charitable Trust tarafından işletilen bir okul olan Kinnar Vidyalaya, Cuma günü Maharashtra eyaletinde açılış törenini gerçekleştirdi. Kampüs, Maharashtra’nın en büyük şehri Mumbai’den 70 mil uzakta bulunan yaklaşık 70.000 kişilik bir şehir olan Palghar’da yer alıyor.

 

 

Hindistan’ın günlük gazetesi Hindustan Times’a göre, Kinnar Vidyalaya’ya 25’ten fazla öğrenci – hem yetişkin hem de çocuk – kabul edildi, ancak daha kaçının kabul edileceği belli değil.

Shri Mahashakti’nin CEO’su Rekha Tripathi, okulun bu öğrencilere herkes gibi “eğitim ve fırsatlara eşit erişim verilmesi gerektiği” inancı üzerine kurulduğunu söyledi. “Kötü ekonomik koşullarla eşleştirilmiş sosyal damgalamanın” transseksüel Hintliler için düşük eğitim oranlarına katkıda bulunduğu ve bu gruptaki okuryazarlık oranlarının yüzde 57 civarında seyrettiği bildiriliyor.

Asian News International’a (ANI) yaptığı yorumda, “Birkaç yıl önce, trans bir kişi bana bu topluluktan birkaç kişinin temel eğitime bile erişimleri olmadığı için iş bulmakta sorunlarla karşılaştığını söyledi” diye ekledi.

Kinnar Vidyalaya’da öğretmen olan Paras Thakur, trans bir kadın olarak yaşadığı ayrımcılığın eğitimini ilerletmesine engel olduğunu söyledi. Kadın tesislerine girmesi yasak olduğu için üniversitesindeki tuvaleti bile kullanamadığını söyledi. Şimdi 26 yaşında, üniversitesinde en iyi öğrenci olmasına rağmen sonunda mezun olmadan okulu bıraktı.

Mumbai haber sitesi Mid-Day’e “Kimliğimi gizlemeye bile çalıştım ama insanlar vücut dilinize göre yargılıyor” dedi ve ekledi:

“Kimliğimizi gizlememiz mümkün değil ve neden yapalım? Bu bir suç değil.”

Hindistan’ın trans topluluğu için büyük bir adım olsa da Kinnar Vidyalaya türünün ilk örneği değil. 2016 yılında, en güneydeki Kerala eyaletinde bulunan bir şehir olan Kochi’de trans öğrencilere adanmış ilk okul açıldı. BBC’ye göre Kerala, Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin yasal bir “üçüncü” cinsiyeti tanıyan tarihi bir karar vermesinden bir yıl sonra, 2015’te trans karşıtı ayrımcılığı yasaklayan bir politikayı yürürlüğe koyan Hindistan’daki ilk eyalet oldu.

Transseksüeller o zamandan beri birkaç önemli zaferler kazandı. Kasım ayında, ülke trans topluluğu için ve onlar tarafından ilk dergisini çıkardı ve bir aydan biraz uzun bir süre sonra, siyasi temsil için bir dönüm noktası olarak Hindistan’ın yerel köy seçimlerinde göreve iki trans kadın seçildi.

Yine 2020’de Hindistan’ın Kalküta eyaleti, şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek için trans bireylere toplu taşımada koltuk ayırma konusunda çığır açan bir politika başlattı.

Ancak Hindistan, eşcinsel seksi suç olmaktan çıkararak ve topluluk için kapsamlı koruma talep eden bir mahkeme kararı yayınlayarak LGBTİ+ eşitliğine doğru yoluna devam ederken, zorluklar devam ediyor. Trans bireyler yüksek oranda yoksullukla karşı karşıyalar ve birçoğu genç yaşta evlerinden atıldıktan sonra hayatta kalmak için seks işçiliğine zorlanıyorlar. Diğerleri gelir elde etmek için sokaklarda dilenmek ya da düğünlerde dans etmek zorunda kalıyor.

Eğitimin bile, üç milyondan fazla kişiye ulaştığı bildirilen çeşitli bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için daha kat etmesi gereken uzun bir yol var. Hindistan’ın ilk transseksüel müdürü Manabi Bandopadhyay, tarih yazdıktan bir yıldan biraz fazla bir süre sonra 2016 yılında görevinden istifa etti.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin aktardığı sözlerinde, “Bütün meslektaşlarım bana karşı çıktı. Öğrencilerin çoğu da bana karşı çıktı. Her zaman üniversitede okumak için elverişli bir atmosfer yaratmaya çalıştım ama beğenmediler” dedi.

Ancak Hindistan’daki transseksüeller, Kinnar Vidyalaya’nın açıklanmasının daha parlak bir geleceğe işaret ettiğini umuyor.

Girişime öncülük eden Mehandi Ali, Mid-Day’e “Bu benim hayalimdeki projeydi” dedi. “Son dört yıldır açmayı planlıyordum ama şu ya da bu nedenle her zaman önüme engeller çıktı. Sokağa çıkma yasağı daha da geciktirdi, ancak Shri Mahashakti Charitable Trust ve IPS ve IRS memurları, doktorlar ve hayalimi gerçekleştirmek için öne çıkan avukatlar dahil olmak üzere birçok hükümet yetkilisinin desteğini almaktan mutluyum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.