Hollanda Hükümeti Trans Vatandaşların Dönüşümünü Kolaylaştıracak Yasayı Kabul Etti

 Hollanda Hükümeti Trans Vatandaşların Dönüşümünü Kolaylaştıracak Yasayı Kabul Etti
Digiqole ad

Hollanda’daki 16 yaşını doldurmamış trans çocuklar, doktor raporu aranmaksızın kimliklerinde yazan cinsiyeti değiştirebilecek. 

Çocukların cinsiyet değiştirmek için artık yapması gereken tek şey, resmi başvuruda bulunmak. 

Yetkili isimlerden Sander Dekker, 11 Nisan Perşembe günü yaptığı açıklamada karar mercilerinin sağduyulu davranacaklarını dile getirdi. İşlemi kolaylaştıran karar, çocukların ‘kafalarına göre davranabilecekleri’ nedeniyle eleştirilerin odak noktası olmuştu.

Hollanda, 16 yaşın üstündeki vatandaşlarını da ihmal etmedi. Tıpkı çocuklar gibi, yetişkin bireyler de herhangi bir muayene olmadan cinsiyet değiştirebilecek. 

Yeni sistemde, değişiklik için talepte bulunan vatandaşların kararlarını değiştirmek için dört haftaları olacak. 

LGBT örgütleri kararı desteklediklerini belirtse de bazıları yeterli bulmadı. Hollanda Trans Topluluğu, COC ve NNID ortak bir açıklama yayınladı. 

“Bu adım interseks vatandaşları gözardı ediyor.”

Hollanda, interseks ve kendisini ikili sistemin dışında tanımlayan vatandaşları için kimliğinde “Erkek” ve “Kadın” dışında bir seçeneğe yer veriyor.

Hangi ülkeler cinsiyetsiz pasaportları kabul ediyor?

Hollanda’nın ilk cinsiyetsiz pasaportu 2018’in Ekim ayında Leonne Zeegers’e verilmişti. Zeegers iki yıl boyunca yılmadan hukuki mücadelesini sürdürmüştü.

Avustralya, Danimarka, Almanya, Yeni Zelanda, Pakistan, Hindistan, İrlanda ve Nepal cinsiyetsiz pasaportları kabul sürecinde – hatta bazıları kabul etmiş durumda. 

2018’in Ocak ayında İngiliz hükümetine dava açan Christie Elan-Cane’nin, tıpkı Zeegers’in Hollanda’ya yaptığı gibi, hukuki süreci ise hala devam ediyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin