İranlı LGBTİ+lar Eşcinsel Olduğu İçin Öldürülen Alireza İçin Sokağa Döküldü!

 İranlı LGBTİ+lar Eşcinsel Olduğu İçin Öldürülen Alireza İçin Sokağa Döküldü!
Digiqole ad

İran’daki LGBTİ+lar, Alireza Fazeli Monfared’in ailesinin ellerinde vahşice öldürülmesini protesto etmek için sokaklara dökülüyor ve kendilerini Gurur bayraklarıyla gizlice filme alıyorlar.

Geçen hafta, sadece 20 yaşında olan Monfared’in eşcinsel olduğunu öğrenen kardeşi ve kuzenleri tarafından öldürüldüğü ve başının kesildiği haberi geldiğinde büyük bir şok ve tiksinti yaşandı.

Alireza Fazeli Monfared, erkek arkadaşıyla İran’dan kaçmayı planlıyordu – ancak “cinsel ahlaksızlığı” nedeniyle onu askerlik hizmetinden muaf tutan bir mektup onu ailesine açık ederek acımasız “namus cinayetine” yol açtı.

Monfared’in öldürülmesi yerel LGBTİ+ topluluğunu şok etti ve aktivistler tavır almaya karar verdi.

İsimleri açıklanmayan iki kuir, haberlere İran’da omuzlarında Gurur bayrakları takarak sokaklarda yürürken kendi videolarını çekerek karşılık verdi.

Video, İranlı aktivist ve gazeteci Masih Alinejad’a gönderildi ve videoyu Twitter’da paylaştı.

Videoda İran’ın LGBTİ+ topluluğunun bir üyesinin gökkuşağı renkleriyle sokaklarda yürürken ‘Merhaba Masih. Özgürlükleri için savaşan tüm şiddet kurbanlarının anısına: Biz varız, biz insanız ve aşık oluyoruz,’ dediği duyuluyor.

Gurur bayrağı taşıyan ikinci bir kişi “Sevgili Masih, şimdi İran’dayız. Biz LGBTİ+ız. Tutuklanabileceğimizi, öldürülebileceğimizi, bunu yaptığımız için idam edilebileceğimizi biliyoruz ” diye ekliyor.

“Biz varız ve tıpkı diğerleri gibi iki gözümüz, ayağımız, elimiz var. Aşık olduk. Din adamları bizi “Dünya’nın bozguncuları” olarak görüyorlar. Eyalet televizyonu bizi sansürlüyor. Eğitim sistemi hakkımızda hiçbir şey söylemiyor.’

“Varız. Aşık olduk. Biz kimseye zarar vermedik. Biz sadece kendi işimize bakarız, ama onlar bize “Dünyanın bozguncuları” diyorlar. Bizimle dalga geçiyorlar, hatta cinselliğimizi öğrendiklerinde bizi öldürüyorlar.

“Masih, biz varız ve galip gelene kadar savaşacağız. İnsanlar bizi görsün. Biz de yaşama ve aşık olma hakkına sahibiz. “

Alinejad güçlü videoyu sosyal medyada paylaştı ve şöyle yazdı:

“İran’da Alireza Fazeli Monfared’in gay olduğu için ailesi tarafından trajik bir şekilde öldürülmesinden sonra, İranlı LGBTİ+ aktivistleri sokaklara çıkıyor, kendilerini gizlice filme alıyor ve bana gönderiyorlar.”

Gazeteci, insanları onların “sesleri olmaya” ve LGBTİ+ haklarını savunmaya çağırdı.

Alireza Fazeli Monfared’in annesi ölümünün ardından “şokla hastaneye kaldırıldı.”

Haberlere göre Monfared, ordudan cinsel yönelimini ifşa eden bir mektup geldikten sonra 4 Mayıs Salı günü üvey kardeşi ve kuzenleri tarafından kafası kesilerek öldürüldü. 

Kardeşi tarafından araba ile Ahvaz’ın başkenti yakınlarındaki Borumi köyüne götürüldü ve cesedi bir ağacın altına atıldı.

Monfared’in partneri aktivist Aghil Bayat, İranlı LGBTİ+ ağı 6rang’a, katillerin daha sonra 20 yaşındaki gencin annesini aradıklarını ve cesedini nerede bulacağını söylediklerini söyledi. Annesi daha sonra hastaneye kaldırıldı.

Kadınlar ve LGBTİ+lar İran’da,  ailelerine utanç veya onursuzluk getirdiklerine inanılan sözde “namus cinayetlerinde” öldürülüyor.

The Journal of Interpersonal Violence’da 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, LGBTİ+ karşıtı “namus şiddeti” hala tüm dünyada kullanılıyor ve teşvik ediliyor.

İran’daki LGBTİ+lar, kendi ailelerinden ciddi düzeyde sarsıcı ayrımcılığa maruz kalıyor. 6rang’ın 2020 raporu, İran’daki her 10 kuir kişiden altısının aile üyeleri tarafından saldırıya uğradığını ortaya koydu.

Eşcinsellik İran’da yasa dışı ve kuir insanlar ömür boyu hapis veya ölümle karşı karşıya kalabiliyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin