KAZANDIK! Boykot, Brunei Sultanı’na Geri Adım Attırdı: Beni Yanlış Anladınız

 KAZANDIK! Boykot, Brunei Sultanı’na Geri Adım Attırdı: Beni Yanlış Anladınız
Digiqole ad

Haftalarca süren boykot ve kamuoyu, etkisini gösterdi. Brunei Sultanı, ‘eşcinsellik’ veya ‘zina’ için uygulamaya koyulmuş olan ölüm cezalarının uygulanmayacağını açıkladı.

“Konu hakkında bir çok soru işaretinin ve yanlış anlamanın olduğunun farkındayım. Bundan önceki yıllarda ölüm cezaları ertelenmişti. Aynı uygulamayı yeni yürürlüğe giren Şeriat uygulamaları için de gerçekleştireceğiz.”

“Hem genel kanun, hem de Şeriat kanunları sadece ülkede barış ve uyumu korumayı değil, aynı zamanda bireylerin haklarını da korumayı amaçlamaktadır.”

İlk bakışta harika bir haber gibi gözüküyor olsa da, yasa varlığını sürdürecek mi sürdürmeyecek mi belli değil. Tabii durum sadece bundan ibaret değil. Söz konusu yasaların arasında “Sultanı eleştirmek” veya “Hükümet yetkililerini eleştirmek” gibi suçlar da bulunuyor.

Brunei vatandaşı eşcinsel bir erkek, The Guardian’a yapmış olduğu açıklamada herhangi bir eşcinselin taşlanarak öldürülme ihtimalinin bir hayli düşük olduğunu dile getirdi.

“Kanıtların çok sağlam olması gerekiyor, bir kişinin itiraf etmesi, dört kişinin tanıklık etmesi ve daha küçük detaylar. Uzun lafın kısası zor.”

Yine de, yerli kuir vatandaşlar haklı olarak homofobinin teşvik edilmesini istemiyor.

Brunei’ye geçtiğimiz haftalarda oluşan tepki, George Clooney, Elton John, Jaime Lee Curtis, Rufus Wainright, Ellen DeGeneres ve Dua Lipa gibi ünlü isimler tarafından desteklenmişti. Gay blog yazarı Perez Hilton, Sultan’ın gay bir oğlu olduğunu iddia etmiş, gay aktör ve aktivist Omar Sharif Jr. ise “Sultan ilk olarak kendi elleriyle oğlunu öldürürse, Brunei’ye gidip idam cezasını kabul edeceğini” söylemişti.

Yeni yasalar hakkında kamuoyu oluştukça, başta Londra olmak üzere bir çok kentteki Brunei reklamları gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları yetkililerinden Michele Bachelet, söz konusu yasaları “İnsan haklarına büyük bir darbe” olarak nitelemişti. Almanya temsilcisi Brunei’yi kınamış ve diğer temsilcilerle birlikte dünyayı LGBT düşmanlığına karşı aksiyon almaya davet etmişti.

Boykotun bir parçası da Brunei tarafından finanse edilen otel zincirinin kullanılmamasıydı. Ne var ki bu, kimilerince işe yaramayacak beyhude bir çaba olarak değerlendirildi. Avustralya federal seyahat yardım hattının, Brunei’ye seyahat edecek yolcularına “kurallara uygun davranırlarsa problem yaşamayacaklarını” söylediği bildirildi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

60 Paylaşımlar
Paylaş60
Tweetle
Paylaş
Pin