George Clooney’den Eşcinsel İlişkiye Recm Cezası Verecek Brunei’ye Boykot!

 George Clooney’den Eşcinsel İlişkiye Recm Cezası Verecek Brunei’ye Boykot!
Digiqole ad

George Clooney, Brunei yönetimini yeni kabul edilen anti-LGBT yasalarından ötürü boykot ediyor.

Deadline dergisine verdiği röportajda, Clooney birkaç arkadaşı ile birlikte Brunei Yatırım Ajansı’nın ortaklığı bulunan otelleri boykot ettiğini açıkladı. Brunei, geçtiğimiz günlerde eşcinsellere ölüm cezasını resmileştiren bir yasa geçirdi.

George Clooney: “Gerçekten insan haklarını bu şekilde ihlal edenlere para mı akıtacağız?”

“Burada dokuz adet otelden bahsediyoruz. Bunlardan herhangi bir tanesinde buluştukça, yemek yedikçe ya da kaldıkça, paramız direkt olarak bu adamların cebine gidiyor. Gay oldukları için kendi vatandaşlarını taşlayarak, kırbaçlayarak öldürecek insanların cebine.”

“Brunei monarşi ile yönetiliyor ve biliyorum ki bu boykot belki de çok küçük bir etkiye sahip olacak. Fakat soruyorum, bu insanları finanse etmeye devam mı edeceğiz?”

Eşcinsellik, Brunei için çoktan yasadışıydı ve 10 yıla kadar hapis cezası bulunuyordu. 2014 yılında ülke yeni ceza sistemini (geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren ölüm cezası) tanıtmış ve büyük tepki uyandırmıştı. Fakat zamana yayılarak, ertelenen, unutturulan yeni sistem dünyada kamuoyu oluşmadan hasıraltı edilmişti.

İnsan hakları örgütlerinden The Brunei Project, Facebook’tan yaptığı açıklamada yasaların gizli bir şekilde yürürlüğe konduğunu duyurdu.

“Biz bu gönderiyi yazarken, Brunei vatandaşlarının büyük bir kısmı yeni ceza sisteminin 2 hafta içinde yürürlükte olacağından bihaber.”

“Yeni cezaların arasında hırsızlık için uzuv kesilmesi, dinden çıkma için ölüm, zina ve eşcinsellik için ise işkence ile ölüm gibi uygulamalar bulunuyor.”

Reuters’in haberine göre, bir başka insan hakları örgütü olan ASEAN SOGIE Caucus’un yetkilileri, hükümetin bu sistemi onayladığına dair resmi belgeleri gördüklerini dile getiriyor.

Öneriler

2 Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin