Bu Muhteşem Yeni Transseksüel Oyuncak, Çocukları ve Aileleri Eğitecek!

 Bu Muhteşem Yeni Transseksüel Oyuncak, Çocukları ve Aileleri Eğitecek!
Digiqole ad

Çocuklara toplumsal cinsiyet kimliği konularında yardımcı olacak yeni bir oyuncak için fon sağlayan bir Kickstarter projesi başlatıldı.

Sam adlı oyuncak, Montreal, Kanada’da kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Gender Creative Kids Canada tarafından geliştirilmektedir; bu organizasyon, çocuklara ve ailelere toplumsal cinsiyet kimliği konularında yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Şirket Sam’i şu şekilde tanımlıyor:

“Eğitimi amaçlayan ilk transseksüel oyuncak.”

Sam, bir dizi matruşka bebeğinden oluşuyor; her bebek farklı cinsiyet ve duyguları temsil ediyor ve toplumsal cinsiyet kimliği ile bağlantı kuruyor.

Her Sam oyuncağı, yetişkinlerin çocuklarla cinsiyet kimliği hakkında konuşmalarına yardımcı olacak bilgiler içeren bir e-kitap’la beraberinde geliyor.

Sam’in Kickstarter sayfasında şunlar yazıyor;

“Birçok ülkede cinsiyet kimliğinde çeşitlilik farkındalığı artmaktadır, ancak ebeveynlerin veya öğretmenlerin bu hassas, karmaşık konuyla ilgili küçük çocuklarla konuşmalarına izin veren çok az araç bulunmaktadır. Sam, transseksüel veya cinsiyete göre farklı bir insan doğduğunda duygusal zorluklarla empati kurmalarında yardımcı oluyor.”

Kickstarter sayfası ayrıca potansiyel destekçilerine, bu oyuncağın, trans olarak çıkma yolculuğuna giren her insanı temsil etmediğini hatırlatıyor.

“Sam, herhangi bir çocuğun hissettiği duyguları tam olarak temsil etmiyor. Sam, insanların takip etmesi gereken bir yol haritası ya da ebeveynler için teşhis aracı değil.”

Sam’s Story adlı animasyonlu bir kısa film, oyuncağı tanıtmak için oluşturuldu ve Facebook’ta viral bir hal aldı ve iki hafta içinde 1 milyondan fazla izlendi.

Viral video Sam’in maceralarını ve ikiz kardeşlerinin yolculuğunu anlatırken; Sam, trans çocukların yaşadıklarıyla aynı duygularla, oyuncağın gösterdiği gibi duygularla mücadele ediyor.

Sam oyuncağı, 21 cm uzunluğunda olacak ve üç yaş ve üstü çocuklar için tasarlanacak.

Gender Creative Kids Canada, Sam’i üretime sokmak için 137.500 ABD dolarına daha ihtiyaç duyuyor.

Oyuncak şu anda 1836 destekçiye sahip ve hedefe ulaşılırsa, Sam 2018 baharında hazır olacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin