fbpx   .  

Nepal’de Trans Bir Kadın Başkanlığa Adaylığını Koyarak Tarih Yazıyor!

“Benim için sadece adaylığım bile bir başarı”

Aanik Rana, kendi kasabasındaki seçimde başkanlığa adaylığını koyarak kasabasındaki bir seçime aday olan ilk trans birey oldu.

 

Rana, Nepal’in kuzeyinde bulunan bir kasaba olan Tilotama kasabasının sekizinci bölgesi başkanlığına seçilmeyi umuyor.

 

Rana’nın sosyal medya hesaplarına göre, o hem insan hakları aktivisti hem de sosyal hizmet görevlisi.

28 hazirandaki seçime “Naya Shakti Nepal Partisi” adı altında katılıyor. Nepal partisi Eski başbakan Baburam Bhattarai tarafından kuruldu. Parti, başbakan seçimi parlamento tarafından yapılan sistem yerine, halk oylamasıyla başbakan seçilen sistemi savunuyor.

Rana seçiminin kazanmanın ya da kaybetmenin bir önemi olmadığını, adaylığının trans bireyler için görünürlüğü adına bir kazanç olduğunu söylüyor.

Pahichan’a “Seçimlerde kazanmak ya da kaybetmek sürecin bir parçası, ama adaylığım bile benim için bir zafer.” diyor Rana.

”Yerel, zengin veya yoksul olmak gibi bir şart gözetmeksizin aday olan eşcinsel ve trans bireyler, azınlık halindeki yönelim ve cinsiyetlere mutlaka bir katkıda bulunmuş olacaktır.”

Trans erkek reddedildi

Rana’nın başarılı adaylığından bir kaç hafta öncesinde trans bir erkeğin seçimlere katılması engellenmişti.

Geçen ay Badri Pun, başkan yardımcılığı için Annapurna’nın kırsal kesimindeki seçime katılmak istedi.

Badri Pun

Pun, Nepal’de trans bireyler için geçerli olan “üçüncü cinsiyet” olarak kayıtlı ama söylenene göre bu mevki için kadın bir bireyin adaylığı kabul görüyordu.

Seçim görevlisi Kedar Acharyawas partisinin (CPN-UML) Pun’ı başkan adayı olarak seçtiği gerekçesiyle başkan yardımcılığına olan başvurusunu reddettiğini belirtti. Acharya başkan yardımcısı adayının kadın bir birey olması gerektiğini söyledi.

Acharya iki hafta önce; ”Üçüncü cinsiyet olan bir bireyin adaylığını, bir erkeğin yardımcılığa aday olamadığı bir yasal düzenlemede nasıl kabul edebilirim? Bu konuyu partisiyle özel olarak konuşmalı.” Şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Pun, bu kararla mücadele edeceğine ve durumu Pokhara mahkemesine götüreceğine söz verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.