Paylaştıkları Hikayeleriyle Herkese İlham Olan 5 Trans Kadın

 Paylaştıkları Hikayeleriyle Herkese İlham Olan 5 Trans Kadın
Digiqole ad

Gay, lezbiyen, transseksüel ya da biseksüel olarak açılmak harika bir tecrübe olabilir.

Toplumun verebileceği kötü tepkiler LGBT bireyleri endişelendirebilir ama cinsel kimliğini kabul etmek insanı bir bütün gibi hissettiren şeylerden biri.

Cinsel kimliğini açıklayıp açıklamamak sadece kişinin kendisinin vereceği bir karardır. Kimse açılmaya zorlanmamalı veya baskı altında bırakılmamalıdır.

Cinsiyet kimliklerini açıklayıp bu süreci diğerleriyle paylaşan bazı trans bireyler, hem kendilerine yardımcı oluyor hem de diğerlerine ilham veriyorlar.

PinkNews bir süre önce cinsiyet kimliklerini açıklayan beş trans erkek ile ilgili bir haber yaptı. Bu haberde ise beş trans kadının hikayelerine göz atacağız.

Gabrielle Diana

Kanadalı genç Gabrielle Diana, Twitter’da #MomentsInTransition etiketini başlatan kişi.

BuzzFeed’e verdiği röportajda Diana; “Trans çevrelerde hep gelecekte nasıl olmak istediklerini arayan insanlarla karşılaştım. Bunu çok iyi anlıyorum,” dedi.

“Bence önemli olan bu süreçte geçmişe bakıp kendimizi motive etmemiz önemli çünkü verdiğimiz emeklerin farkına varıp, diğerlerinin de bunu görmesini sağlamak önemli.”

“Yaptığım en zor şeydi. Ama buna değdi. 3 Ağustos 2013’tü. 3 sene önceydi.”

Diana aynı zamanda cinsiyet değiştirme ameliyatına girmeden hemen önce hastane yatağındaki fotoğraflarını da paylaştı.

“Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı. Sonunda. Ne kadar mutlu olduğumu tahmin edemezsiniz.”

Diana aynı zamanda trans olduğunu açıkladıktan sonra ailesindeki değişimleri de dile getirdi.

”Dokuzuncu sınıfta annem: Makyaj yapma
Şimdi annem: Seni ne mutlu ediyorsa onu yap”

Andreja Pejic 

Modellik dünyasında trans bireylerin olduğunu biliyoruz, ama hiçbiri Andreja Pejic kadar ünlü değil.

Modelliğe 2007’de başlayan Pejic, 2013 yılında Tilda Swinton ile David Bowie’nin The Stars (Are Coming Out Tonight) klibinde oynadığında ünlendi. 

Androjen stiliyle tanına Pejic, bir sene sonra değişimine başladı.

“Hikayemi bütün dünyayla paylaşmak istiyorum çünkü bunun sorumluluğum olduğunu düşünüyorum.”

“Bu konuda açık olarak insanlara yardımcı olmak istiyorum.”

“Hep bir kadın olmayı hayal etmiştim. Hatırladığım ilk şeylerden biri annemin elbiselerinin içinde dönüp balerin olduğumu hayal edişimdi.”

“Hayallerimi ve düşlerimi kendime sakladım ve erkek taklidi yapmakta ustalaştım. Ama kim olduğumu saklıyordum.”

“Hep kadın kimliğim vardı ama istediğim hayata ulaşmam 23 senemi aldı.”

“Kendimi olduğum insan gibi hissediyorum… Cinsiyet değişimim dürüst bir hayat yaşamamı ve en büyük hayallerimi gerçekleştirmemi sağladı.”

Erin Eternity 

Yaratılışının ardından #MomentsInTransition etiketi kişisel hikayelerini paylaşan pek çok trans erkek ve kadın tarafından kullanıldı.

Bunlardan biri Erin Eternity idi. Fotoğrafını paylaşmanın bir ilk olduğunu yazmıştı.

“Soldaki fotoğrafım geçişimden önce, sağdaki fotoğrafım ise geçişime başladıktan iki sene sonra.”

“Sağda solda olduğumdan çok daha mutluyum. Eskiden insanların hakkımda ne düşündüğünü konusunda çok endişelenirdim ama artık kendine güvenen ve güzel kadınım.”

“Her zaman kendiniz olun ve umudunuzu kaybetmeyin. Eğer ben başarabildiysem, herkes başarabilir.”

Erin göğüs büyütme ameliyatı öncesi ve sonrası fotoğraflarını da internette paylaştı. Takipçileri tarafından geçmiş olsun ve destek mesajları aldı.

Erin fotoğrafının altında “Sonunda ameliyat günü! Çok şanslıyım. Diğer insanların iyi kalpliliği olmasaydı bugün burada olmazdım #boobies2017” yazdı.

Paylaştığı diğer fotoğrafa da “Bu yüzü görüyor musunuz? Bir kadının yüzünü görünce aklınız otomatik olarak cinsel organına mı gidiyor?” yazısını ekledi.

“Trans olmayan insanlara baktığınızda da cinsel organlarının neye benzediğini düşünüyor musunuz? Hiç sanmıyorum, ama eğer öyleyse size diyecek lafım yok.”

“Bacaklarımın arasında ne olduğunu sorabileceğinizi neden düşünüyorsunuz? Bir penisimin mi yoksa vajinamın mı olmasının ne önemi var?

“Belki bir penisim, belki de vajinam, belki de ikisi de var! Bu sizi neden ilgilendiriyor ki?”

“Bu kadar basit. Neden hiç gereği ve sebebi yokken size bu bilgiyi vermem gerektiğini düşünüyorsunuz?”

“Trans insanların vücutları hakkında kaba ve haddiniz olmayan sorular sormamalısınız. Trans insanların vücutları merakınızı giderebileceğiniz bir deney projesi değil.”

“Eğer bana tekrar bu soruyu sorarsanız bunu okuyun.”

Jenny Boylan 

Trans olduğunuzu ailenize, eşinize, arkadaşlarınıza açıklamak zor olabilir. Ama bunu Amerika’nın en büyük televizyon programlarından birinde yapmak çok daha zor. Jenny Boylan, trans bireylerin ana akım medyada yer almadığı 2005 yılında, Oprah Winfrey’in programında tam da bunu yaptı. 

Geçiş öncesi fotoğraflarını paylaşan Boylan, eşi Deedie ile yüzleştikleri zorluklardan bahsetti.

2005 yılında Deedie Jenny ile birlikte cinsel bir birlikteliklerinin olmadığını söylemişti. Jenny, evli olmasına rağmen, erkeklerle olan ilişkilere merak duyduğundan ama bu dürtüsünü hayata geçirmediğinden bahsetmişti.

Fakat on sene sonra ikisi de durumlarına alışmış görünüyorlar.

Jenny “Deedie ile bu sene 27. yıldönümümüzü kutluyoruz,” dedi. 

“12 sene boyunca bir kadın bir erkek olan ilişkimiz 15 sene boyunca iki kadın olarak devam etti. Programa ilk çıktığımızda Deedie ile olan ilişkim çok hassas bir konumdaydı.”

“Birbirimizden şüphe etmiyorduk. Sadece ne olacağını bilmiyorduk.”

“Şimdi on iki sene sonra Deedie ile tekrar birbirimizi bulduk.”

”İlişkimizi her anlamda samimi olarak tarif edebilirim. Yaptığımız her şeyin ortasında aşkımız var.”

Monnie

Geçiş sürecini Instagram’da paylaşan bir trans birey de Monnie. Monnie kendini “Tanrı’yı seven ve elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Hristiyan bir trans kadın” olarak tanımlıyor. 

Monnie Instagram’da geçiş öncesi ve sonrası pek çok fotoğrafını paylaştı. 
Fotoğraflarından birinin altında “5 sene, 22 kilo ve bir ameliyat sonrası” yazıyor. 

“Bugün hormon tedavisine başlayışımın üçüncü senesini kutluyorum. 36 ay geçtiğine inanamıyorum. Her şey çok daha güzel ama kaybettiğim şeylerin üzüntüsünü de yaşıyorum. Sanırım acı çekmeden büyünmüyor. İnsan elindeki şeylerin değerini kaybedince anlıyor.”

“Soldaki fotoğraf çekildikten sonra baya bir kilo verdim. Artık gerçek kalçalarım var ve aynada gördüğüm kişi mutluluk göz yaşlarına sebep oluyor. Bunun gerçek olacağını hiç tahmin etmemiştim. İsteklerime öyle derinlemesine gömülmüştüm ki onları ne anlayabilmiş ne de hissedebilmiştim. Ta ki geçiş sürecime başlayana kadar.”

“Bazen en büyük düşmanımız kendimiz oluyoruz. Bazen duygularımızı saklamak yerine onları hissetmeliyiz. Tanrı’nın bize yıllardır ne söylediğini anlamaya çalışmalıyız.”

“Bu fotoğraflar arasında beş sene var. 20 küsür kilo da verdim. :-). Hormon tedavisi benim için neler mi yaptı? İlk gün sekiz yaşımdan itibaren ilk defa hissettiğim şeyleri yaşamaya başladım, ergenliğe ilk girdiğimden beri.”

“Hayat boyu süren depresyonum kayboldu gitti. Yerini mutluluk ve sağlık aldı. Kafamda dönen düşünceler kayboldu. Huzuru ve dengeyi buldum.”

“Feri sönmüş gözlerim de değişti. Her güne umutla bakar oldum. Depresyonla dolu geçmişimden çok farklı her şey. Alkole olan düşkünlüğüm yok oldu. Depresyon yok olup yerini umut alınca olanlar harika.”

“Hormon tedavisine başladıktan bir ay sonra artık elim silaha gitmiyordu. Yaşamak istiyordum. Çok mutluyum. Daha önce hiç bu kadar mutlu olmamıştım. Artık ölmek değil, yaşamak istiyorum.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Paylaşımlar
Paylaş18
Tweetle
Paylaş
Pin