Regl Olan Sadece Kadınlar Değil!

 Regl Olan Sadece Kadınlar Değil!
Digiqole ad

Bir trans-cinsiyet sanatçısı menstrüasyon yaşayan farklı insanların kültürel anlayışını genişletmek amacıyla geçen hafta güçlü bir fotoğraf yayınladı.

Cass Clemmer, 12 Temmuz’da Instagram’da “Regl sadece Kadınlar İçin Değil #BleedingWhileTrans” yazan bir işaret tutarken kanamayı tasvir etti.

Sağlık aktivisti olarak çalışan Clemmer, HuffPost’a, fotoğrafın Tampon Toni’nin Maceraları’na verdiği tepkiden sonra sahne almaya karar verdiklerini söyledi: Regl boyama kitabı, tüm cinsiyetlerin çocuklarını insani tecrübeleri tanıtmak için oluşturduğu bir boyama kitabı. 

Clemmer’ın tecrübelerine göre;

“Regl olan herkes kadın değildir, her kadın regl olmaz.”

Clemmer, HuffPost’a fotoğraftaki tepkilerin önemli bir bölümünün transfobide kök salmış olduğunu söylese de, trans bireylerin menstrüel deneyimine ilişkin kendi anlayışlarını genişleten ve fotoğraftan öğrendiklerini gördüler.

“Kadın olarak tanımlanmazken reglin nasıl bir şey olduğunu hiç düşünmeyen ve gelecek için bir umut veren bana yorum yapan kişiler arasında çok sayıda eğitici ve saygılı konuşmalar yapmış birçok insan var. Bununla birlikte, benim en sevdiğim tepkiler her zaman trans olmayan kişilerden geldi. Onların bu durumu anlaması beni çok mutlu ediyor. Artık kendimi dünyada daha az yalnız hissediyorum. Benim için, bundan daha büyük bir motivasyon ve onur yok.”

Clemmer’in menstrüel sağlık aktivizmi, aynı zamanda “Bloody Queer Publishing” adlı kendi yayın organını oluşturdukları yayıncılık dünyasına da uzanıyor. Toni the Tampon’daki çalışmaları da devam edecek; Clemmer, “insanları korumak için karakter” ile bir yolculuğa çıkmayı planlıyor gülerek ve gülümseyerek regl tabusunu yıkmayı planlıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin