fbpx   .  

Trans İnsanların Cinsiyet Onaylayıcı Ameliyatlarında %400 Artış Gözlemlendi

Yeni bir araştırma ABD’deki trans insanların gittikçe daha çok cinsiyet-onaylayıcı ameliyatları tercih etmeye başladığını ortaya koydu. John Hopkins Medicine ve Harvard Üniversitesi’nden araştırmacılar on yıldan fazla sürelik hastane kayıtlarını incelediler ve benzer prosedürlerin 2000-2014 arasında %400 artış gösterdiğini ortaya koydular.

“Önceden sağlık hizmetleri ortamında toplanan yaşla, ırkla ve benzeri özelliklere göre büyük sağlık farklar olduğunu gördük. Bilmemiz gereken şeylerden birisi lezbiyen, gay ve transseksüel hastaların aynı hizmeti alıp almadığı.”

 

Lau ve takımı 14 yıllık periyotta 4100’den fazla cinsiyet-onaylayıcı ameliyat yapıldığını buldu. Araştırmacılar bu artışı sigorta şirketlerinin kapsamda artışa gitmesine bağlıyor: 2000 ve 2011 arasında çoğu ameliyat büyük sigorta şirketleri tarafından karşılanmıyordu. Ancak 2012-2014 arasında bu eğilim tersine döndü ve Medicare’in 33 yıllık cinsiyet-onaylayıcı ameliyatları karşılama yasağının kaldırılmasına denk geldi. 

 

“Bu prosedürlerin karşılanması arttıkça, kaliteli cerrahların bu ameliyatları yapacak olma ihtimali de artıyor.”

Ameliyatla değişim yaşamak isteyen trans insanlar için dahil edici sağlık hizmetleri şart. Karşılanabilir Hizmet Kanunu’nun şirketlerin cinsel kimlik ayrımcılığına göre karar vermelerini engellemesine rağmen, Trump yönetimi tarafından sürekli saldırıya uğruyor. 

“Toplumda ve sağlayıcılarda kazanılanların tehlikede olmasından dolayı endişeler yükseliyor.”

Temmuzda Cumhuriyetçi bir yasa tasarısı trans servis üyelerinin dönüşümle alakalı kapsanışlarını engel olmaya çalıştı. Bu senenin başlarında da Beyaz Saray sağlık sağlayıcılarının transseksüel hastaları tedavi ederken ‘ahlaki itiraz’ etmelerine izin verecek Sağlık Bakanlığı’nda bir bölünmeyi açıkladı.

“Bu açıklama bize gösteriyor ki, bir kez daha hükümet kadınlara ve LGBT insanlara yönelik ayrımcılığa din adına izin çıkartıyor. Bu hükümetin dini itirazları, bireylerin sağlığının ve haklarının önüne koyacağını söyleyebiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.