Transseksüel Farkındalık Haftası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Transseksüel Farkındalık Haftası Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Digiqole ad

Transseksüel Farkındalık Haftası, transların hayatlarına ve toplumda karşı karşıya geldikleri sorunlara dikkat çekmeyi amaçlayan geleneksel bir kutlamadır.

Sizler için bu yazımızda Transseksüel Farkındalık Haftası ve Transseksüelleri Anma Günü (TAG) hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Transseksüel Farkındalık Haftası, 13-19 Kasım tarihleri arasında her yıl 20 Kasım tarihinde gerçekleşen TAG’dan hemen önce kutlanır.

Transseksüel Farkındalık Haftası, transların karşılaştığı sorunlara ve zorluklara farkındalık kazandırmak ve başarı hikayelerini vurgulamak için her yıl düzenli olarak yapılan yedi günlük bir etkinliktir. LBG’leri, translar adına bir şeyler yapmaya yönelten, haklarına sahip çıkmanın önemini vurgulayan birleştirici bir kutlamadır.

Peki TAG Nedir?

TAG, geçmiş yıllarda şiddete maruz kalmış translar adına düzenleniyor. İlk kez 1999’da trans aktivisti Ann Smith tarafından, 1998’de öldürülen trans kadın Rita Hester’ın anısına düzenlendi. Ardından her yıl düzenlenmeye başladı ve ABD’ye ek olarak dünya çapında transfobik şiddete karşı düzenlenen bir gelenek haline geldi.

Hem Transseksüel Farkındalık Haftası hem de TAG, transların bir araya gelmesini ve desteklenerek aramızda bulunduklarını hatırlatmamızı sağlıyor. Bu etkinlikler, hala aramızda olanların yanı sıra vefat edenlerin onuruna da düzenleniyor.

Bu etkinlikler, aynı zamanda translar adına çalışan yerel veya ulusal kuruluşlara bağış yapma fırsatı sağlıyor. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin