fbpx   .  

Transseksüelleri Onur Yürüyüşlerine Daha Çok Dahil Etmek İçin ‘9’ Etkili Yol

Onur ayı, LGBT’lerin bir araya gelerek kutlama yaptıkları, kendileriyle “onur” duyduklarını gözler önüne serdikleri bir ay. Bu kutlamalar, transseksüeller de dahil olmak üzere, bu topluluğun bütün bireylerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Transseksüellerin onur yürüyüşlerine daha çok dahil olmaları için 9 ipucu sizlerle:

1- Trans bireylerden tavsiyeler almak

 

Onur etkinlikleri düzenlenirken, maalesef ki bazı zamanlar, trans bireylerin de bizim topluluğumuza ait olduklarını unutuyor ve etkinliklerde yapılacaklarla ilgili fikirlerini almıyoruz. Fikirleri, eleştirileri, geribildirimleri bizler için faydalı olacaktır.

 

2- Birden fazla trans kimliği olduğunun farkında olmak

Tek bir trans kimliği yoktur, her trans kendini farklı bir cinsel kimliğe ait hissedebilir. Onur etkinlikleri düzenlenirken bunlar da gözler önünde bulundurulmalıdır.

3- Trans ünlüleri ve performans sanatçılarını onur yürüyüşlerine davet etmek

Onur yürüyüşlerine daha çok eşcinsel sanatçılar davet ediliyor olsa da, transseksüel ünlüler, sanatçılar ve konuşmacılar da bu etkinlikler de yerlerini almalı. Transseksüeller de en güzel ve iyi şekilde temsil edilmeli.

4- Onur yürüyüşleri esnasında transseksüellere yönelik yapılan programlara ve etkinliklere ev sahipliği yapmak

Etkinlikler sırasında transseksüellerle ilgili paneller ve forumlar düzenlenebilir. Trans haklarıyla ilgili çeşitli tartışma ortamları hazırlanabilir.

5- Yürüyüşlerin gerçekleşeceği yerlere cinsiyet ayrımı gözetmeyen tuvaletler koymak

Trans bireylerin karşılaştığı en büyük problemlerden biri de umumi tuvaletlerin kullanımı. Etkinlik alanlarına cinsiyetsiz portatif tuvaletlerin kurulması, transseksüellerin yaşadığı bu sıkıntıya bir çözüm olacaktır.

6- Onur yürüyüşlerinin reklamları hazırlanırken transseksüelleri de bu reklam içeriğine dahil etmek

Gökkuşağı renklerinde bayrakları, broşürleri her yerde görüyoruz. Zaman zaman bu etkinliklerin tanıtımında “seksi” erkeklere rastladığımız da doğru. Ancak reklam kampanyalarında veya materyallerinde transları da ayrıyetten temsil edecek görseller de kullanılmalı.

7- Yanlış/eksik şekilde tanıtım yapmamak

Onur yürüyüşlerinin sadece gayler veya lezbiyenler için olduğu anlayışını bizlerin yıkması gerekiyor. Bu sebeple etkinlik tanıtımı yapılırken translara da yer verilmelidir.

8- Transların özel onur yürüyüşlerine katılmak

Onur ayı boyunca, bazı şehirler trans onur yürüyüşlerine de ev sahipliği yapıyor. Bu tür etkinliklerin var olması, transseksüel bireylerin cisgendered (cinsiyet değiştirmemiş) insanlarda daha çok farkındalık yaratıyor.

9- Ayrımcılığı evde bırakmak

Trans bireyler sürekli olarak ayrımcılıkla ve transfobiyle karşı karşıyalar. Onur yürüyüşlerine katıldığınızda lütfen kullandığınız dile dikkat edin ki, istemeden de olsa karşı tarafı incitecek bir şey söylememiş olun. Onur yürüyüşleri aşkı, tutkuyu, kapsayıcılığı temsil eder. Eğer ki bunları kabul edemiyorsanız, yürüyüşlere katılıp katılmamayı tekrar düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.