fbpx   .  

Araştırmalar: Trans Kadınlar da Emzirebilir

Evet, trans kadınlar emzirebilir – ve araştırmalar trans kadınların emzirmesinin hem anne hem de bebek için son derece sağlıklı ve güvenli olduğunu göstermektedir.

Çoğu insan sadece natrans kadınların emzirebileceğini varsayar, ancak tıbbi araştırmalar ve anekdot niteliğindeki kanıtların bir araya gelmesi durumun böyle olmadığını ve trans kadınların da emzirmeye katılabileceğini kanıtlamaktadır.

Aslında, trans kadınların çocuklarını başarılı bir şekilde emzirebildiklerini ve ürettikleri sütün en azından doğum yapan ebeveynin ürettiği süt kadar besleyici olabileceğini biliyoruz.

 

2018 yılında Transgender Health adlı tıp dergisi, New York’ta yaşayan bir trans kadının, önceki araştırmacılar tarafından oluşturulan “temel çerçeveyi” kullanarak emzirmeyi nasıl başlatabildiğini ayrıntılı olarak anlatan bir vaka çalışması yayınladı.

Emzirmek için, kadının östradiol adı verilen bir östrojen steroid hormonunun dozu ve progesteron adı verilen başka bir hormonun dozu artırıldı. Ayrıca prolaktin seviyelerini artırmak için bir galaktagog (emzirme arzını artırmak için tasarlanmış ilaç) verildi.

Son olarak, kadına, göğüslerin büyümesine ve süt üretmesine yardımcı olan hipofiz bezi tarafından üretilen bir hormon olan prolaktin seviyesini artırmaya yardımcı olmak için eşi doğum yapmadan önce bir göğüs pompası kullanması söylendi.

Kadının hikayesi, tedavisinin başarısı nedeniyle dünya çapında manşetlere taşındı. İlaç rejimine başladıktan üç ay sonra, her gün sekiz ons – yaklaşık 236 mm – anne sütü üretmeyi başardı.

Trans kadın altı hafta boyunca bebeğini emzirmeye devam etti. Çocuk doktoru ise bu süre zarfında çocuğun “büyüme, beslenme ve bağırsak alışkanlıklarının gelişimsel olarak uygun olduğunu” bildirdi.

Bu çalışma, birçok trans kadının ve doğum yapmayan diğer ebeveynlerin zaten bildiği bir şeyi – fiziksel olarak emzirebildiklerini – kanıtlasa da, kadın sütünün besinsel yapısı hakkında derinlemesine bir fikir vermedi.

Fakat bu araştırmayla trans kadınların anne sütünün sağlıklı ve besleyici olduğu ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.