fbpx   .  

16 Yaşın Altındaki Trans Gençler Artık Cinsiyet Değişikliği Yapabilecek

İrlanda Parlamentosuna, Uluslararası Trans Görünürlüğü Günü için yeni bir toplumsal cinsiyet tanıma tasarısı sunuldu.

Geçerli İrlanda yasalarına göre, yalnızca 18 yaşın üzerindeki insanlar yasal bir cinsiyet değiştirme için hukuki bir süreç izleyebilirler. Toplumsal cinsiyetin tanınması, yalnızca bir mahkeme emri sağladıklarında, 16 yaşından büyük gençler için geçerlidir.

 

Ancak bir milletvekili, 2017 Cinsiyet Tanınmayı (Değiştirme) tasarısını İrlanda Parlamentosu’na sundu ki, bu, yasal süreci genç transseksüel gençlere açacaktı.

 

Senatör Warfield tarafından önerilen ve Bağımsız Senatör David Norris ve Yeşiller Partisi Senatörü Grace O’Sullivan’ın imzaladığı tasarı, trans gençlerin yasal engeller olmadan cinsiyetlerini değiştirmelerine izin vererek, kendi kaderini tayin etme yaşını 16’ya düşürecek.

Yasa, 16 yaşın altındaki transseksüel çocuklar için hukuksal bir yol açarak daha gerçekçi bir cinsiyet yasası olarak tanınmasını sağlamakta. Senatör Fintan Warfield şunları söyledi;

“Sinn Féin, Cinsiyet Tanınma (Değişiklik) tasarısı 2017’nin duyurulması ve piyasaya sürülmesi ile Uluslararası Transseksüel Görünürlüğü Gününü kutlamaktan gurur duyuyoruz.”

“Aile Onayı ve Aile Mahkemesi aracılığıyla Cinsiyet Tanınma (Değişiklik) tasarısı ayrıca Cinsiyet Tanıma Sertifikası almak üzere 16 yaşın altındaki kişiler için yasal bir yol açmayı amaçlıyor.

“Tebliğ, transseksüel ve cinsiyete göre değişen çocuklar ve aileleri için süreçlerin geçişinde tıpta uzmanların önemli bir rol oynamasıyla birlikte, 16 yaşın altındaki insanlar için yasal toplumsal cinsiyete duyarlılığın medikal onay verilmesi şartını kabul etmediğini kabul ediyoruz.”

“İrlanda, her yerde trans ve LGBT’ler için bir umut ışığı olarak model bir cumhuriyet olabilir. Trans haklarında lider olarak küresel konumumuzu güçlendirmeye ve bu tanımayı gençlere yaymaya devam etmeliyiz. Yasada trans gençlerin varlığını ve görünürlüğünü tanıyıp kutlayalım “dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.