Doğum Yapan Trans Erkek Hamilelik Sürecini Anlattı

 Doğum Yapan Trans Erkek Hamilelik Sürecini Anlattı
Digiqole ad

Teksaslı trans bir erkek, hamilelik sürecini anlattı. Stephen Gaeth ile nişanlı olan Wyley Simpson, geçtiğimiz sene hamile olduğunu öğrenmişti. Dönüşüm sürecine girmiş olan Simpson’un, menstrüasyon döngüsü durmuştu. Çift bu nedenle Simpson’un gebe kalamayacağını düşünüyordu.

Ne var ki geçtiğimiz Şubat, çift sürpriz bir haberle hem şaşırdı hem de sevindi. 

Çiftin “Rowan” adını verdiği güzeller güzeli bebek, geçtiğimiz aylarda dünyaya geldi. Carters haber ajansına konuşan Simpson, sürecin zorluklarından bahsetti. İnsanlar tarafından hor görüldüğünü ve dalga geçildiğini belirtmeden geçmedi.

Aralık ayında Instagram’da paylaştığı fotoğrafta aşağıdaki ifadelere yer vermişti:

“Babalık yolculuğu bana bir çok şey öğretti. Hem birey olarak hem de baba olarak geliştim. Baba olmaktan daha harika bir şey daha yok.”

Ocak ayında ise hem kendisinin hem de ailesinin maruz kaldığı dışlayıcı tutumu böyle dile getirmişti:

“Bana ve aileme gösterilen negatif tutum akıl alacak gibi değil. Üzüyor. Tek yapmak istediğim hikayemi paylaşmak. Ailemi kabul etmek zorunda değilsiniz fakat hiç değilse saldırmayın.”

“2019 yılındayız, aileler sadece beyaz ya da siyah diye ayrılmıyor. Sadece heteroseksüel ya da gay diye de ayrılmıyor. Farklı çeşit aileler var ve bizimki de onlardan bir tanesi.”

“Yorumlarınız canımı yakıyor fakat bu beni baba olmaktan alıkoyamayacak. Bebeğim sağlıklı ve mutlu ve benim kaşılaştığım zorluklarla karşılaşmadan rahat bir ortamda büyüyecek.”

Simpson, ne kadar tepki gelirse gelsin hikayesini anlatmaya devam edeceğini de ekledi.

“Hiç bir yere gitmeyeceğim ve hikayemi anlatmaya devam edeceğim. Ben oğlumu dünyaya getirmiş bir adamım. Yorumlarınız kim olduğumu değiştiremez.”

2014’te ABD’de yapılan bir çalışmada, hamile trans erkeklerin büyük kısmının hamilelikleri sürecinde dışlayıcı söylemlere ve davranışlara maruz kaldığı belirtilmişti.

Thomas Beatie

2008’de Thomas Beatie, eşi hamile kalamadığı için çocuğu kendisi taşımak istemiş fakat doktorların ‘dini inançları’ nedeniyle yardım etmekten kaçındığını, ayrımcılık yaptıklarını söylemişti. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin