İsviçre, Transseksüellerin Adlarını ve Yasal Cinsiyetlerini Kolayca Değiştirmelerine İzin Verecek!

 İsviçre, Transseksüellerin Adlarını ve Yasal Cinsiyetlerini Kolayca Değiştirmelerine İzin Verecek!
Digiqole ad

İsviçre; transseksüellere, mahkemenin onayını gerektirmeden isimlerini ve cinsiyetlerini yasal olarak değiştirmelerine izin verme sürecine başladı.

Perşembe günü, İsviçre Adalet Bakanı Simonetta Sommaruga, ülkedeki transların haklarına ilişkin potansiyel yeni yasayı açıkladı.

Gerçekleştirilen yeni politika, transseksüellerin yasal cinsiyetlerini ve adlarını ilk önce mahkemenin onayını almadan değiştirmelerine izin verecek ve kendilerini tanımlayabilmesini sağlayacak.

Bir grup politikacı olan İsviçre Federal Konseyi, şimdi istişare politikasını gönderdi.

Federal Konsey, İsviçre’deki trans bireyler için “günlük yaşamın gerçeklerini” temsil etmek için değişikliklerin önerildiğini belirtti.

İsviçre hükümeti kısa süre önce sterilizasyon ve diğer tıbbi prosedürler ve yasal bir cinsiyet değiştirmeden önce yapılan kontrolleri kaldırdı, ancak milletvekilleri yapılması gereken daha çok şey olduğunu vurguladı.

Federal Konsey konuyla ilgili şunları söyledi;

“Hukukta net bir kararın olmaması, trans bireylerin muazzam engellerle karşılaşmaya devam ettiği anlamına gelir. Mahkemede, cinsiyet değişikliklerinin yasal olarak tanınması için dava açmaları gerekir. Yasal uygulama tutarsız ve yargılamaların gereksiz bir şekilde uzun ve pahalı olduğu düşünülüyor.”

Transeksüellerin haklarına ilişkin yasalar, Avrupa genelinde önemli ölçüde değişmektedir; ancak hala birçok ülke, Finlandiya ve Lüksemburg da dahil olmak üzere, yasal cinsiyetlerini değiştirmeden önce trans bireylerin sterilize edilmesini şart koşmaktadır.

Önerilen yasalar ikili olmayan insanlar için üçüncü bir cinsiyet seçeneği sunmasa da, İsviçre milletvekilleri bunu uygulamayı düşünmeye istekli olduklarını ve ülkedeki interseks insanlar için sağlayabilecekleri faydaları düşüneceklerini belirttiler.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin