İzleyin: Bu Kısa Film, Trans Bireylere Farkında Olmadan Yapılan Kötülükleri Anlatıyor

 İzleyin: Bu Kısa Film, Trans Bireylere Farkında Olmadan Yapılan Kötülükleri Anlatıyor
Digiqole ad

Günümüzde insanların belirli bir azınlığa ya da baskın olmayan gruplara yönelik bilinçsizce yaptığı ayrımcı/saldırgan söylemler olduğunu hepimiz biliyoruz. Braden Summers isimli yönetmen sayesinde bu tarz söylemlere maruz kalan transseksüel bireylerin neler yaşadığını, tarz sahibi yeni bir kısa film yoluyla öğreniyoruz.

Tek çekimlik kısa film Frame of Mind: Elevate, gündelik hayatta trans bireylerin kendi işleriyle ilgilenirken diğer insanlar tarafından nasıl gereksiz yere rahatsız edildiğini ve istenmedik sosyal iletişime girdiğini gösteriyor.

Filmin resmi açıklamasında,

“Trans topluluğundaki bireyler, cinsiyet kimlikleri nedeniyle birçok haksızlığa maruz kalıyor. Trans bireylere karşı yapılan bu devalüasyon geri kafalı bir eylemdir ve ortadan kaldırılmalıdır. Filmin amacı trans bireylerin özellikle de laftan ziyade icraatın önemli olduğu durumlarda nelerle yüzleştiğini ve neleri deneyimlediğini göstermektedir.”

Elevate isimli kısa filmde Aus Wang tarafından canlandırılan isimsiz bir trans kadın, New York’ta bir binada asansöre biner. Asansör kalabalıklaştıkça farklı insanların ana karakterimize nasıl tepkiler verdiğini görmeye başlarız. Bazı insanlar nazikçe gülümser, bazıları umursamaz, bazıları da değişik bakışlar atar. Hatta bazı insanlar gizlice fotoğrafını çekmeye bile çalışır.

Summers, kısa filmi hakkında şunları söyledi,

“Oyuncu kadrosunun çeşitliliğiyle yargılarımızın yansımasını görüyoruz ve önyargılarımızı yıkmamızı sağlayacak gerçeklerle yüzleşiyoruz. Aynı zamanda eşitliğin herkes için olması gerektiğini gösteriyoruz. Bu anlayış insanların kalplerinde ve zihinlerinde daha iyiye ve eşitliğe yönelik değişim yaratmakta yardımcı olabilir.”

Frame of Mind: Elevate’i aşağıdan izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

31 Paylaşımlar
Paylaş31
Tweetle
Paylaş
Pin