Trans ve Kuir Yaşlıları Anlatan Muhteşem Portre Serisi

 Trans ve Kuir Yaşlıları Anlatan Muhteşem Portre Serisi
Digiqole ad

Fotoğraf sanatçısı Jess Dugan, To Survive on This Shore adlı projesi ile dikkatleri trans ve kuir yaşlılarına çekmek istiyor.

Portre serisinin fotoğraflarını ve hikayelerini toplamak için beş yılı aşkın süredir Vanessa Fabbre ile ABD’yi köşe bucak gezen Dugan, hedefinin “eğitimci bir aktivizm” olduğunu belirtiyor.

“Projeye başlamadan evvel daha genç trans arkadaşlarımdan yaşlı trans topluluğunun yeterince yansıtılmadığına dair yorumlar almıştım. Bu projeyi onlara adıyorum.”

Duchess Milan, 69, Los Angeles

“Kimseyi kırmadım, kimseye kötü bir şey yapmadım. Karşıma çıkan her şey ile elimden geldiğince mücadele ettim.”

“Hatalarımız kusurlarımız isteklerimiz oluyor ama önemi yok. Bu dünyada her şeyi elde edemezsin. Fakat elindekinin kıymetini bilebilirsin. Ben de bunu yapmaya çalıştım.”

Gloria, 70, Chicago

“70’imi gördüm fakat benim gibi bir çoğu göremedi. Göremeyecek de. Uyuşturucu ve seks batağına saplanmasalar bile öldürülüyorlar.”

“‘E sen nasıl hayatta kaldın’ diyorlar bazen. Allah’ın takdiri ne diyelim.”

“Kendimi hiç saklamadım. Her zaman kimsem o oldum.”

D’Santi, 54, Santa Fe

“İnsanlar yalnız olmadıklarını bilmeliler. Yıllar boyu içki ile kendimi uyuşturdum. Fakat bunlardan kurtuldum. Artık vaktimi eşime çocuklarıma aileme ve müziğe ayırmak istiyorum.”

Sky, 64, Palm Springs, California

“En büyük korkum, çoğu kişinin anlayabileceği üzere eşimi kaybetmek. Ayrıca huzur evleri ve uzun süreli bakım gerektirecek durumlar da endişelendiriyor.”

“Umarım bazı şeyler değişir.”

Dee Dee Ngozi, 55, Atlanta

“Tanrı beni seviyor mu bilmiyorum ama ben onu seviyorum.”

“Beni ara sokaklarda seks işçisi olmaktan Beyaz Saray’a getiren de yine O’dur. Her gün dua ediyorum.”

Bobbi, 83, Detroit

“İnsanlar bir şeyleri öncesi sonrası diye ayırmayı seviyor. Fakat bana kalırsa bu bir süreç. iki dönemimle de gurur duyuyorum. Bir bıçakla veya hapla kadın olmuyorsun. Bu bir süreç, bir deneyim.”

Aiden, 52, Burien, Washington

“Problem başkalarının senin kim olduğuna karar vermesinden çıkıyor. Yavaş yavaş alışıyorum. Gün geçtikçe daha da erkeğe benziyorum.”

“Yaşlandım ama kalbimde hala yavru bir kedi var.”

Justin Vivian, 54, New York, NY

“Kendimi ikili sistemin dışında kabul ediyorum. Trans olduğumu biliyordum, kadınsı olduğumu biliyordum fakat östrojen almadım.”

“Fişlenmekten korktuğum için tabii ki. Yaşlanınca ve bakıma ihtiyaç duyacak bir durum olunca, tıbbi geçmişin sana yapılan muameleyi değiştirebiliyor.”

Hank, 76, ve  Samm, 67, North Little Rock, Arkansas

“44 senedir birlikteyiz. Michigan’da tanışmıştık.”

“Bugüne kadar gördüğüm herkesten çok farklıydı. Daha gördüğüm an hayatımın geri kalanını kimle geçirmek istediğime karar vermiştim.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

23 Paylaşımlar
Paylaş23
Tweetle
Paylaş
Pin