Transseksüel Boksçu Tarih Yazdı!

 Transseksüel Boksçu Tarih Yazdı!
Digiqole ad

Pat Manuel en sonunda içinde bulunduğu vücutta mutlu.

Güney Kaliforniyalı dövüşçü Pat Manuel, geçtiğimiz yıl, bir süre kadın olarak dövüştükten sonra erkek olarak dövüşmeye başlayan ilk profesyonel boksör oldu.

Manuel, Los Angeles Times’a verdiği bir demeçte şöyle belirtti: “Kendi vücudunuzdan memnun olmadan yaşamanın ne kadar zor olduğunu bilemezsiniz. Sanki sonunda kendi doğrumu bulmuş gibiyim. Yalnızca başka bir seçeneğim olmadığını düşündüğüm için uzun yıllar boyunca kendimi ait olmadığım bir hikayenin parçası olmaya zorladım.”

Manuel’in hikayesi, üç yıl önce geçiş operasyonu geçirmeye karar verdiğinden beri onu takip eden röportör Kevin Baxter ve fotoğraf sanatçısı Wally Skalij tarafından gayet güzel bir şekilde anlatıldı. Hikaye anlayış ve şefkatle anlatıldı ancak lütfen hikayenin sonunda yorum bırakan saçma sapan okuyuculara kulak asmayın. (Küçük bir hatırlatma: Times’da yarı zamanlı editörlük yapıyorum ve Baxter’ı bizzat tanıyorum.)

Manuel 2012 yılında ABD Kadınlar Olimpik Yarışları’nda dövüştü ancak bir sakatlık geçirdiği için yarış dışı kaldı. 2013 yılında geçiş dönemine başladı ve 2014 yılında ameliyat oldu.

Ameliyat olduğu zamanlarda Manuel şöyle söylemişti: “Erkeksi bir yapım var ancak illa erkek olmak da istemiyorum. Sanırım bu zorunluluklardan kurtulmak istiyorum. Ama insanları yalnızca kadın ya da erkek olarak tanımlayan bir dünyada yaşadığımız için değişim geçirmek zorundayım. Erkeklerle yarışmak istiyorum.”

Boksör, kayıt olmasına izin verecek bir spor salonu bulmak için çok çabaladı ve olası iş verenleri tarafından sürekli ayrımcılığa maruz bırakıldı. Fakat bir antrenman koçu, Vic Valenzuela ona fazlasıyla destek oldu.

 “Açıkçası Pat de bizim gibi bir erkek.” diyor Valenzuela, kendisi geçişini tamamladıktan sonra Pat’e hala kadın diye hitap eden boksörleri de nazikçe uyarıyor.

Kendini eşcinsel olarak tanımlayan Manuel, artık erkek boksörler kategorisinde yarışmak için tüm kriterlere uyuyor, ancak bu sefer de rakip bulma sıkıntısıyla karşılaşıyor. Manuel geçen yıl katıldığı bir yarışmadan galibiyetle ayrılıyor ancak onun için esas galibiyet sonunda kendi olabilme imkanı bulması.

 “Bazen hala kim olduğum konusunda bölündüğüm anlar yaşıyorum. Ama genellikle vücudumdan hiç olmadığım kadar memnunum.” diyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin