Araştırma Transseksüel

Transseksüel Çocukların Beyinleri; Biyolojik Cinsiyetlerini Değil, Cinsel Kimliklerini Yansıtıyor!

GMag
Yazar: GMag

Belçikalı bir nörolog tarafından yönetilen yeni bir çalışma, trans bireylerde beyin aktivitesinin, doğumundaki cinsiyetine değil, cinsel kimlikleri olarak gördükleri cinsiyete benzediğini buldu.

Liege Üniversitesinden Julie Bakker, cinsiyet hoşnutsuzluğu tanısı konmuş 160 trans çocuk ve gencin MRG taramalarını içeren araştırmaya öncülük etti. Taramalar ayrıca difüzyon tensör görüntülemesi adı verilen bir teknik kullanarak beyin mikro yapılarını ölçtü.

Beyin taramaları, cinsiyet hoşnutsuzluğu olmayan benzer yaştaki insanlarla karşılaştırıldı. Çalışmada transseksüel çocukların beyin aktivitelerinin cis erkeklere benzediği ve transseksüel kızların beyinlerinin cis kızlara benzediği görüldü.

Araştırmacılar, tekniklerinin trans çocuklara erken yaşta yardım etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Bakker, araştırmayla ilgili şu açıklamaları yaptı;

“Her ne kadar daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, artık trans bireylerin beyinlerinde cinsel farklılaşmanın var olduğuna dair kanıtlarımız var. İleriki aşamalarda bu gençlere yardım edebilmek için daha büyük fırsatlarımız olacak. Onları sadece bir psikiyatra gönderip ve sıkıntılarının kendiliğinden kaybolacağını ummaktan daha büyük işler başaracağız.”

Avrupa Endokrinoloji Toplantısı’nda sunulan çalışmanın sonuçları, transseksüel yetişkinlerin kendi cinsiyetlerinden cis insanlara benzer beyin yapılarına sahip olduğunu gösteren önceki nörolojik çalışmalarla aynı doğrultudadır.

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin