Model Kenny Jones Trans Erkeklerin Regl Olması Hakkındaki Damgaları Yıkmak İçin Harekete Geçti

 Model Kenny Jones Trans Erkeklerin Regl Olması Hakkındaki Damgaları Yıkmak İçin Harekete Geçti
Digiqole ad

Jones’un yer aldığı “Pandora’s Box: Lifting the Lid on Menstruation, “ bu hafta Santa Barbara International Film Festivali’nde gösterilecek.

Filmin yapımcısı Rebecca Snow, yeni belgeselinde, kadınlar için olduğu kadar trans, cinsiyetsiz ve interseks bireyler için de geçerli olan regl damgasını yıkmayı amaçlıyor.

Belgesel, gösterime girmeden önce az sayıdaki izleyici grubuna tanıtım ve tepki alma amacıyla gösterildi. Paylaşılan videoda aktivist Kenny Jones, ergen bir transseksüelken regl olmaya başladığı zaman nasıl fiziksel ve duygusal ızdırap çektiğini anlatıyor.

Şimdi 25 yaşında olan Jones videoda, “İlk kez 15 yaşındayken regl oldum ve bu durumdan nefret ettim,” diyor. “Göğüslerimi sarabiliyordum ve o konu hakkında endişelenmeme gerek kalmıyordu. Fakat regl olmanın bana neler çektirdiğini hatırlıyorum.”

Pandora’s Box, regl ile ilgili Kanadalı şirket Diva International’ın CEO’su olan Carinne Chambers-Saini’nin baş yapımcılığını üstlendiği tutkulu bir proje olarak başladı.

Jones ile yapılan röportajla bağlantılı olarak Snow, “Kenny’nin hormon almasına rağmen regl ağrısı çekiyor olmasına şaşırdım. Bunun trans bireylere neden olacağı psikolojik etkiyi pek de fazla insanın düşündüğünü sanmıyorum.”

Pandora’s Box, geçtiğimiz ay Kanada’da Whistler Film Festival’de yapılan ön gösteriminden beri şimdiye kadar hep olumlu eleştiriler aldı. Snow, izleyicilerin belgeselden ‘hem öfkelenmesini hem de ilham almasını’ istediğini belirtti.

Snow, “Bu sadece gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşen bir şey değil. Regl ile ilgili toplumumuza işlemiş sessiz bir damga var ve insanları yaptığımız belgesel vasıtasıyla bu konu hakkında konuşmaya teşvik etmeliyiz.” dedi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin