Pakistan, Temel Hakları Garanti Altına Alan Tarihi ‘Transseksüel Kişiler Yasası’nı Geçirdi!

 Pakistan, Temel Hakları Garanti Altına Alan Tarihi ‘Transseksüel Kişiler Yasası’nı Geçirdi!
Digiqole ad

LGBT savunucuları tarafından ‘tarihi’ olarak adlandırılan bir yasayla Pakistan parlamentosu, transseksüeller için temel hakları garanti altına aldı. Transseksüel Kişiler Yasası, insanların kendilerini pasaport ve nüfus cüzdanı gibi resmi belgelerde erkek, kadın veya ikisinin karışımı olarak tanımlamalarına izin veriyor.

Yasa insanların cinsel kimliklerini ‘kişinin en içten ve en bireysel özlük farkındalığı’ olarak tanımlıyor ve bunun ‘doğuştan gelen cinsiyete uyabileceğini veya uymayabileceğini’ söylüyor. 

Başkent İslamabad’da milletvekillerinin geçirdiği tasarı aynı zamanda okullar, hastaneler ve toplu taşıma araçları gibi kamusal alanlarda ayrımcılık yapılmasını da yasaklıyor. Yasayla trans vatandaşlar yerel ve genel seçimlerde oy kullanma ve aday olma hakkıyla, miras haklarına da sahip oluyor.

Tasarı aynı zamanda şiddet tehdidi altında olan vatandaşlara hükümetin güvenli evler kurmasını ve ihtiyaç duyanlara psikolojik destek sağlamasını söylüyor. Başkan Mamnoon Hussain’in imzalamasıyla yasalaşacak olan tasarı, transseksüellerin konulduğu hapishanelerde kendilerine özel ayrı odalar tahsis edilmesini de ön görüyor.

İnsan hakları aktivistleri trans topluluğunun oransız şiddet ve ayrımcılıkla yüz yüze geldiği bir zamanda kabul ve dahil etmeyi teşvik ettiği için yasayı övdüler. İnsan Hakları İzleme Komitesi’ne göre 2015’ten beri Pakistan’da en az 57 transseksüel kadın öldürüldü.

Tasarının yazılmasına yardım eden aktivist Mehlab Jameel, Pakistanlı haber kuruluşu NPR’a, yasanın sadece Pakistan tarihinde eşsiz olmadığını, aynı zamanda tüm dünyadaki en ilerici yasalardan biri olduğunu söyledi. Jameel’e göre tasarı doğru yönde önemli bir adım, ancak Pakistanlı transseksüeller için gidilecek daha çok yol var.

“Yollarda protesto edenler, vücutlarında vahşetin izlerini taşıyanlar, sessizlik içinde acı çekenler; bu yasa, onların acılarının ve yaptıklarının bir sonucudur.”

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

65 Paylaşımlar
Paylaş65
Tweetle
Paylaş
Pin