fbpx   .  

LGBT Süper Kahramanlar Dünyayı Kurtarıyor

Bundan birkaç sene önce Batman’in yaratıcılarından Grant Morrison, Playboy’a konuşmuştu ve Batman için “Emin olun ki Batman eşcinsel. Bütün konsept boyunca hep eşcinseldi. Onu etkilemeye çalışan kadınlar oldu. Hatta fetiş kıyafetleriyle damdan dama atlayarak onu baştan çıkarmaya çalıştılar. Ancak ilişkileri hep saman alevi gibiydi. O kadınlara değil, genç ya da yaşlı erkeklere ilgi duyuyor.” demişti. Halen de çizgi roman severler tarafından Batman’in eşcinsel olup olmadığı tartışıladursun biz açık LGBT süper kahramanları konuşalım.

Çizgi roman seviyor musunuz? Sevmiyorsanız bile çizgi roman uyarlama filmleri ve dizileri takip ediyorsunuzdur. Hollywood’un pazarlaması ile artık çizgi roman karakterleri sayfalardan çıkıp politik malzeme bile olabiliyorlar. Artık dünyayı kurtaran karakterlerimizin maceralarında din savaşları, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi konular da işleniyor.

ABD’nin iki büyük çizgi roman şirketi Marvel ve DC Comic artık, şimdiye kadar çizgi roman evreninde pek konuşulmayan LGBT karakterlere de önem vermeye başladı. Marvel, X-Men serisinde Northstar’ın eşcinsel evliliğini özel sayı olarak bastığında LGBT dünyası bu haberi ”heyecan verici”olarak yayınlamıştı.

 

Ardından DC Comic, Green Lantern’in eş cinsel olduğunu duyurdu. Sonra Batwoman açık lezbiyen süper kahraman olarak çizgi roman tarihine hızlıca bir giriş yaptı. Hattaha Batwoman’ın hikâyesi o kadar sevildi ki DC Comic şirketinin en çok satanlar listesinde uzun zaman yerini kimseye kaptırmadı. Son olarak da Batman’in gelgitlerle dolu ilişkilerinin mimarı Catwoman’ın biseksüel olduğu duyuruldu.

Öyle ya da böyle artık LGBT süper kahramanlar dünyayı kurtarıyor, LGBT karakterlerin hikâyelerini okuyan çocuklar ve gençler artık çizgi dünyası ve reel dünyayı sadece ”heteroseksüel süper kahramanların” kurtarmadığının farkında.

ÇALAR SANAT
Çağdaş Engin Kırlangıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.