Haberler Sinema

Bir Sonraki James Bond Lezbiyen Olabilir Mi?

GMag
Yazar: GMag

Daniel Craig, Kasım 2019’da yayınlanacak olan yeni filmde James Bond’u tekrar oynayacağını doğrulayana kadar, yeni filmde Bond’un siyahi olabileceği yönünde söylentiler vardı. Idris Elba ise söylentilere göre en yakın adaydı.

Diğerleri, Bond’un Gillian Anderson tarafından oynanan bir kadın olması gerektiğini öne sürdü. Bu, İngiliz televizyon dünyasının Jodie Whittaker’in Doctor Who rolü ile sarsılmasından sonra geldi.

Peki dünya, yeni bir eşcinsel James Bond için hazır mı?

The Telegraph’tan Chris Mandle, dünyanın buna hazır olmadığını düşünüyor. Ne de olsa heteroseksüel seks sahneleri bile otantiklik sınırlarındayken, eşcinsel bir Bond’la nasıl başa çıkılabilir?

Bond ile Skyfall filmindeki kötü karakter Silva arasındaki büyük heyecana rağmen böyle düşünülüyor.

Filmde, Silva Bond’a teklif ettiği zaman, Bond; bunun ilk eşcinsel deneyimi olmadığını söylediğinde LGBT hayranlar şok olmuştu.

Sahneyi buradan izleyebilirsiniz;

The Guardian’dan Julie Bindel, olaya karşıt perspektiften bakıyor. Bond, lezbiyen olmalı.

Ayrıca 007’nin dünyaya vegan gıda ve insan haklarını tanıtarak büyük bir hizmet yapabileceğini savunuyor. Lezbiyen bir Bond, eski Aston Martin’i düşük emisyonlu bir Mini ile değiştirerek çevreyi koruyabilir.

Bununla birlikte, daha da önemlisi, Bindel şunları ekliyor;

“Eğer lezbiyen Bond 50 yaşlarında olsa ve gençliğinde eşcinsel olduğunu açıklasaydı, büyük ölçekte tehdit ve bağnazlıkla karşılaşırdı. Benim bu söylediklerim, ona gelmiş geçmiş en iyi Bond olmak için gereken nitelikleri veriyor.”

Bond filmlerinde, küçük rollerde de olsalar, eşcinsel kadınlar hep vardı.

Goldfinger, Diamonds, Forever, Octopussy ve Die Another Day gibi filmlerin açık kuir alt metni, Bond’un yüzeysel cinsiyet muhafazakârlığına karşı bir kültürlerarası derin katman sergiliyor.

En kötü olarak adlandırılan karakterler, belirli feminist eleştirilere en çok neden olanlardır. Ancak bu karakterler bize Bond filmlerinin daha akıllı bir feminist okumasını da sağlıyorlar.

Harika bir örnek, hem roman hem de film olmak üzere Goldfinger’ın sonunda Bond’a tek gecelik bir ilişki yaşattığı Amerikalı gangster Pussy Galore. İnsanlar, eşcinselliğini geri dönülmez bir şekilde reddeden bu geceyi yanlış okuyorlar. Aslında bu, onun akışkan kuir cinselliğinin bir onaylaması.

Pussy Galore, Anthony Horowitz’in Goldfinger, Trigger Mortis’in (2015) devamı niteliğindeki filmde, James Bond’la evlenip, bebek yapmıyor. Bunun yerine, onunla yarışıyor. Pussy sonrasında Bond’dan sıkılıp duygusal ilgi duyduğu kadınlardan birini çaldı.

Trina Parks’ın oynadığı ilk siyah Bond kızı olan lezbiyen ikili Bambi ve Thumper, Diamonds Are Forever’ın film uyarlamasında Bond’un masrafıyla çok eğlendiler. Aynı film, Bond’un baş düşmanı Blofeld’i sürüklerken, suikastçılar Bay Wint ve Bay Kidd’in açık bir şekilde gay olduğunu gösteriyor.

Kuir ikon Madonna, Die Another Day filminde, deriyle kaplanmış Verity karakteriyle, villa Gustav eskrim eğitmeni olarak küçük bir rol alıyor.

Açıkça lezbiyen olan Verity, çift taraflı çalışan Miranda Frost’a (Rosamund Pike) aşıktır. Serinin en meşhur lezbiyen tek adayı, Bond ve Graves’in alfa-erkek dövüşünü “horoz dövüşlerini sevmediğini” söyleyerek reddediyor.

O sahneyi buradan izleyebilirsiniz;

Bunların, serinin gizli homofobi ve klişe cinsiyeti ile cinsiyet ve cinsellik yaklaşımlarının bariz örnekleri olduğunu söyleyebilirsiniz. Ya da, bu, belki de, her zaman, temsil edilen Bond’un, kuir cinsiyetteki en aşırı tezahürleri olarak okuyabiliriz.

Yorum Yaz