Haberler Spor

İngiltere’de, Eşcinsel Olduğunu Açıklayan İlk Profesyonel Hakem: Ryan Atkin

GMag
Yazar: GMag

Futbol hakemi Ryan Atkin, İngiltere’de gay olarak topluluk önünde ortaya çıkan ilk profesyonel hakem oldu.

32 yaşındaki Atkin, futbol dünyasındaki gay insanlar için engellerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için ilk kez cinsellik hakkında kamuoyuyla konuşmaya karar verdiğini söyledi.

Bu sezon Ulusal Ligi’nin Kuzey ve Güney bölümlerinde oyunlara hakemlik yapan Atkin; İngiltere’nin en büyük sporunda başarılı olmak için, kimsenin cinselliğini saklamak zorunda olmadığının bilinmesini istedi.

“Hakemler birçok nedenden ötürü tepki alır, ancak cinsel tercihleri onlardan biri olamaz. Ben asla homofobik istismarın kurbanı olmadım, ancak, başkalarının bunu yaşadığının da farkındayım.”

“Dolayısıyla gelecekte, açıkça eşcinsel bir hakem olarak yüzleşebileceğim en büyük zorluk; oyuncuların, seyircilerin ve evet, muhtemelen kendi hakem meslektaşlarımın bir kısmından gelebilecek homofobi ile ilgili olacak.”

Meslektaşlarının bir kısmının cinselliğinden haber olduğunu belirten Atkin sözlerine şöyle devam etti;

“Oldukça açık fikirli futbol yetkilileriyle karşılaştım. Bu futbolla ilgili gurur duyabilecek bir şey. Ayrıca, kim olduğunu gizlemeyen insanların, işyerinde mutlu olup, sonuç olarak daha iyi performans göstereceği şaşırtıcı olmamalı; aynı şey profesyonel sporlar için de geçerli.”

Futbol Federasyonu Kıdemli Hakem Geliştirme Başkanı Neale Barry, Atkin’in “tam destek” aldığını söyledi.

“Görevimiz tüm hakemleri desteklemek, gelişimlerine yardımcı olmak, potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak ve her şeyden önce deneyimlerinin pozitif olmasına yardımcı olmaktır.”

Atkin de kendini açıklamaya şöyle devam etti;

“Homofobi hâlâ bir sorundur, ancak her zaman gelişen şeyler var. Zihninizi değiştirdiğinizde oyun kültürünü de değiştirebilirsiniz. “

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz