Haberler Spor

Rusya’da Dünya Kupası Sırasında Onur Evi Açılacak!

GMag
Yazar: GMag

Ülkenin LGBT hakları desteğine karşı olan yasalarına karşı koyulacak şekilde Rusya’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası’nda bir Onur Evi açılacak.

Onur Evleri büyük spor etkinliklerinde LGBT atletler, koçlar, izleyiciler için kurulan mekanlardır. 2010’da Vancouver’daki Kış Olimpiyatları sırasında ilk Onur Evi kurulduktan sonra uluslararası spor etkinliklerinin temel ögelerinden biri oldular.

Rus yetkililer Soçi Kış Olimpiyatlarında bir Onur Evi açılmasını engellediler. Rusya’nın katı anti-LGBT duruşu yüzünden bu seneki Dünya Kupası’nda da açılması beklenmiyordu. 

Ancak büyük spor etkinliklerinde Onur Evleri açmakla sorumlu olan Uluslararası Onur Evi, bu yılki Dünya Kupası’nda bir tane açmayı planladıklarını söylediler. Mekanın, Rus hükümetinin desteği olmadan St. Petersburg’da daha belirlenmemiş bir mekanda açılacağı açıklandı. Onur Evleri genelde açıldıkları yerlerin hükümetlerinden destek alırlar. 

Bu herhangi bir uluslararası futbol etkinliğinde açılan ilk Onur Evi olacak.

LGBT’lere karşı işlenen nefret suçları Rusya’da ‘geleneksel olmayan cinsel ilişkilerin propaganda’sının yapılmasının yasaklanmasının ardından ikiye katlandı ve homoseksüelliğin herhangi bir kamusal görünmesini veya LGBT hakları için destek görüntüsünü tamamen bastırmak için kullanıldı.

Evin, Rus LGBT Spor Federasyonu tarafından düzenleneceği ifade edildi. Organizasyonun düzenlemeye çalıştığı diğer tüm etkinlikler yetkililer tarafından durduruldu.

Geçen yıl Rusya’ya Dünya Kupası için gidecek ziyaretçilere toplum içinde elele tutuşmak veya Gökkuşağı bayrağı taşıma gibi hareketlerden kaçınmaları söylenmişti. Ancak Rusya Futbol Sendikası yöneticisi Alexei Smertin:

“Gökkuşağı sembollerini giymek üzerine herhangi bir yasak olmayacak. Buraya gelip düşüncelerinizi ifade etmenizden dolayı cezalandırılmayacak olmanız çok açık.”

Bu yabancı ziyaretçilerin eşcinsel propaganda yasasından muaf tutulacağı ilk zaman değil. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2014 Soçi Oyunları’ndan önce eşcinsel atletler ve taraftarlardan bir boykot olunca güvenceler vermişti. Putin, ‘çocukları yalnız bıraktığı’ sürece eşcinsellerin belaya bulaşmayacağını söylemişti.

Futbolun homofobi alanında problemleri zaten vardı. Meksika ve Arjantin gibi ülkelerin taraftarları eşcinsel karşıtı tezahüratlar söyledikleri için cezalandırılmıştı. Rusya’daki Konfederasyon Kupası’ndan önce hakemlere taraftarların ayrımcılıklı dil kullanmaları durumunda maçı tatil etmeleri direktifi verilmişti.

Rusya’daki Dünya Kupası 14 Haziran’da başlayacak.

 

Yorum Yaz