Haberler Spor

Uluslararası Halter Şampiyonası, Trans ve İnterseks Sporcular İçin “Mx Kategorisi”ni Ekledi

GMag
Yazar: GMag

LGBT Uluslararası Halter Şampiyonaları, sporda ayrımcılıkla yüz yüze olan transseksüel sporcular için özel olarak yeni bir kategori oluşturdu.

Şu anda ikincisi düzenlenen LGBT Uluslararası Powerlifting Şampiyonalarına (IPC), LGBT Powerlifting Birliği ev sahipliği yapıyor. Transseksüel, ikili olmayan ve interseks bireyleri, ağırlık kaldırma ve genel olarak rekabet gücü olan spor dünyasına katılmaya teşvik etmek amacıyla, sporculara, 2018 yılında yeni bir üçüncü cinsiyet “Mx Kategorisi” ile rekabet etme seçeneği sunmaktalar .

Dokuzuncu dünya şampiyonu ve LGBT Powerlifting Birliği eşbaşkanı Chris Morgan, basın açıklamasıyla şunları belirtti;

“Tüm sıklet sınıflarını eşitleyerek ve yeni üçüncü cinsiyet Mx kategorisini sunarak mümkün olduğunca kapsayıcı olmayı hedefliyoruz.”

Duyuru, trans halterci Laurel Hubbard’ın Yeni Zelanda Commonwealth Oyunları ekibine katılmasıyla ilgili yakın tarihli bir tartışmadan dolayı yapıldı. Birkaç ekip üyesi ve önde gelen halterciler, medya organlarına ağırlık kaldıran trans kadınların “haksız avantaj” taşıdıklarına inandıklarını söyledi.

LGBT Powerlifting Birliği üyesi olmayan profesör Ardel Thomas, basın mensupları arasında şunları belirtti;

“Son zamanlarda transseksüel sporcuların güç sporlarında yarışmalarıyla ilgili, çok fazla olumsuz tepki gördük. Yeni, acemi trans, ikili olmayan ve interseks haltercilerin takıma katılma konusunda endişe duyduklarından LGBT IPC 2018’de isteğe bağlı bir Mx Kategorisi sunmaya karar verdik.” 

Organizatörler, transseksüel ve transseksüel olmayan sporcuların katılımını teşvik etmeyi amaçlayan, toplumsal cinsiyete dayalı bir kategori oluşturmak için dünyanın ilk uluslararası spor etkinliği olduğuna inanıyorlar.

2018 LGBT Uluslararası Halter Şampiyonası, 27-29 Temmuz tarihleri arasında Londra’da yapılacak.

Yorum Yaz